Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.603.2024.1.MAZ
Prawo Spółki do obniżenia kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów i części, naprawianych przez podwykonawców, o kwotę podatku naliczonego.
Istota problemu
Główny problem prawny dotyczy możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT w związku z importem towarów i części zamiennych, serwisowanych przez podwykonawców, mimo braku ich własności przez importera (Spółkę) w momencie importu. Wątpliwości dotyczą prawa do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę VAT naliczonego w kontekście wykorzystania tych towarów do świadczenia opodatkowanych usług serwisowych poza granicami Polski.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy, przychylając się do stanowiska wnioskodawcy, uznał jego prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów i części zamiennych, nawet jeśli Spółka nie jest ich właścicielem. Kluczowym argumentem była zależność między wykorzystaniem importowanych towarów do opodatkowanej działalności serwisowej, a obowiązkiem celnym i podatkowym, który ciąży na zgłaszającym (importerze), a nie na właścicielu towarów. Organ podkreślił, że warunki prawne do odliczenia zostały spełnione, w tym rozliczenie VAT zgodnie z art. 33a ustawy o VAT oraz włączenie kosztu importu w cenę usługi serwisowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 18 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący prawa Spółki do obniżenia kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów i części, naprawianych przez podwykonawców, o kwotę podatku naliczonego, wpłynął 20 grudnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
AAAA Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: „VAT”) oraz jest zarejestrowana dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
