19.10.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2017, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.187.2017.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.187.2017.1.AP

Świadectwa efektywności energetycznej (prawa majątkowe) stanowią przychód dla podatnika w momencie ich sprzedaży na Towarowej Giełdzie Energii.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 sierpnia 2017 r. (data wpływu 23 sierpnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem i zbyciem świadectw efektywności energetycznej & jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2017 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem i zbyciem świadectw efektywności energetycznej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca Spółdzielnia mieszkaniowa & realizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia, w wyniku których następuje poprawa efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie zużycia energii cieplnej. W związku z powyższym korzystając z możliwości przewidzianych ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 2167 ze zm.), a od 1 października 2016 r. & ustawą z dnia 20 maja 2016 r. (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 831), o efektywności energetycznej Wnioskodawca uzyskuje świadectwa efektywności energetycznej. Świadectwa efektywności energetycznej wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki dla potwierdzenia zaistnienia określonych okoliczności w zakresie poprawy efektywności energetycznej u danego podmiotu. Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o efektywności energetycznej, ze świadectwa efektywności energetycznej wynikają prawa majątkowe, które są towarem giełdowym w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych. Prawa te są zbywalne i powstają z chwilą zapisania świadectwa efektywności energetycznej po raz pierwszy na koncie w rejestrze świadectw efektywności energetycznej oraz przysługują podmiotowi będącemu posiadaczem tego konta. Przeniesienie praw majątkowych wynikających ze świadectwa efektywności energetycznej następuje z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu w rejestrze świadectw efektywności energetycznej prowadzonym przez odpowiedni podmiot. W przypadku Wnioskodawcy jest to Towarowa Giełda Energii. Wnioskodawca nie jest objęty obowiązkiem uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej i przedstawiania ich do umorzenia Prezesowi URE. Świadectwa te są przez Wnioskodawcę uzyskiwane z zamiarem sprzedaży wynikających z nich praw majątkowych na Towarowej Giełdzie Energii.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne