04.10.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2017, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.245.2017.1.JKT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.245.2017.1.JKT

Czy zawarcie Umowy Cash-Poolingu i udostępnianie środków własnych w jej ramach, bądź korzystanie ze środków udostępnionych przez inne podmioty, stanowi działalność dodatkową względem działalności określonej w Zezwoleniach i w konsekwencji, wynik realizowany w związku z przedmiotową Umową (odpowiednio przychody lub koszty wynikające z otrzymywanych/uiszczanych odsetek oraz z tytułu rozpoznawania zrealizowanych dodatnich/ujemnych różnic kursowych) będzie w całości wynikiem działalności pozastrefowej, a zatem podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 sierpnia 2017 r. (data wpływu 10 sierpnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia sposobu rozliczenia w ramach umowy cash poolingu:

  • otrzymanych przez Spółkę odsetek - jest prawidłowe,
  • uiszczanych odsetek oraz z tytułu różnic kursowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2017 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia sposobu rozliczenia w ramach umowy cash-poolingu:

  • otrzymanych przez Spółkę odsetek,
  • uiszczanych odsetek z tytułu różnic kursowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w branży motoryzacyjnej, obejmującą m.in. produkcję układów kierowniczych oraz części i akcesoriów dla największych światowych producentów samochodów. Spółka prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie posiadanych zezwoleń (dalej: Zezwolenia). Spółka osiąga dochody zarówno w ramach działalności prowadzonej na terenie SSE na podstawie Zezwoleń korzystającej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, jak i dochody opodatkowane na zasadach ogólnych. Zezwolenia nie obejmują swoim zakresem działalności finansowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne