Interpretacja indywidualna z dnia 11.08.2017, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.193.2017.2.ICz, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.193.2017.2.ICz
Opodatkowanie transferu zwrotnego wierzytelności.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 maja 2017 r. (data wpływu 12 maja 2017 r.), uzupełnionym pismem z 14 czerwca 2017 r. (data wpływu 20 czerwca 2017r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transferu zwrotnego wierzytelności - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2017r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z 14 czerwca 2017 r. (data wpływu 20 czerwca 2017r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transferu zwrotnego wierzytelności.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W celu uzyskania finansowania Spółka V. Polska Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) sprzedaje U. Bank Austria AG, (bank z siedzibą w Austrii, dalej: Bank lub U,) wierzytelności. Spółka oferuje do sprzedaży i przeniesienia na Bank wierzytelności własne powstałe w związku z dokonaną sprzedażą wyrobów. Sprzedażą objęte są wierzytelności dla których w momencie sprzedaży nie upłynął termin ich płatności.
Wynagrodzenie należne Spółce z tytułu sprzedaży wierzytelności ustalone jest w wysokości wartości nominalnej sprzedawanych wierzytelności. Niezależnie od dokonanej sprzedaży wierzytelności kontrahenci spółki V. Polska Sp. z o.o. nie są informowani o dokonanej sprzedaży, w związku z tym wynagrodzenie z tytułu dokonanych dostaw nadal uiszczane jest na konto V. Polska Sp. z o.o. (transakcja ma cechy faktoringu tajnego).
Raz w miesiącu V. Sp. z o.o. przekazuje Bankowi zestawienie wszystkich nabytych przez Bank wierzytelności, które od daty ich zakupu przez Bank zostały przez kontrahentów Spółki wpłacone na konto Wnioskodawcy. Również w tym terminie Spółka przedstawia Bankowi wierzytelności do sprzedaży powstałe w okresie od ostatniego nabycia. Jeżeli wartość wierzytelności do sprzedaży przewyższa kwotę, która w danym miesiącu wpłynęła od dłużników Spółki, powstałą różnicą Bank uznaje konto Spółki, jeżeli z kolei wartość tych wierzytelności jest niższa Bank obciąża konto Spółki powstałą różnicą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty