21.06.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2017, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.24.2017.3.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.24.2017.3.BK

Czy spółka (której udziałowcem będzie Wnioskodawca) w przedstawionym stanie przyszłym będzie miała prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 19a w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy VAT w zakresie świadczenia usług medycznych z wykorzystaniem komory hiperbarycznej, jeżeli usługi te zostaną nabyte przez spółkę we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 19?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2017 r. (data wpływu 1 marca 2017 r.) uzupełnionym w dniu 19 czerwca 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 19 czerwca 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje założyć spółkę kapitałową prawa polskiego (najprawdopodobniej będzie to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Podstawowym przedmiotem jej działalności będzie działalność fizjoterapeutyczna - PKD 86.90.A. Wnioskodawca na chwilę obecną nie planuje uzyskania przez spółkę wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Wnioskodawca planuje poprzez spółkę kapitałową zajmować się świadczeniem usług opieki medycznej z wykorzystaniem m.in. komory hiperbarycznej. Lecznicze właściwości komory są potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi. Sama terapia jest zaakceptowana przez Ministerstwo Zdrowia. Ponadto należy podkreślić, że w niektórych placówkach państwowych terapia hiperbaryczna w komorach wieloosobowych jest refundowana w ramach NFZ. Spółka planuje w niedalekiej przyszłości zakupić jednoosobową komorę hiperbaryczną. Dystrybutor, od którego będzie zakupiona komora jest nadzorowany przez międzynarodową organizację DDRC. Zabiegi w komorze hiperbarycznej będą przeprowadzane we współpracy z fizjoterapeutą, z którym spółka zawrze stosowną umowę o świadczenie usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Ponadto, spółka planuje zawrzeć umowę o świadczenie usług z lekarzem, który będzie kwalifikował do zabiegów w komorze. Należy także podkreślić, że osoby korzystające z zabiegów będą mieć zakładane karty pacjenta. W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwość w kwestii prawidłowego opodatkowania podatkiem VAT świadczonych usług medycznych z wykorzystaniem komory hiperbarycznej. Jak wynika z uzupełnienia wniosku, wspólnicy: ustnie umówili się w sprawie założenia spółki z o.o. pod nazwą , pod adresem ul.. Celem spółki będzie wykonywanie usług medycznych związanych z terapią hiperbarczną. Rozpoczęcie działalności jest uzależnione od treści indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej zwolnienia od podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne