Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2017, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.365.2017.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.365.2017.1.MD
prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur przechowywanych wyłącznie w formie elektronicznej, zgodnie z opisaną procedurą
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 lipca 2017 r. (data wpływu 14 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur przechowywanych wyłącznie w formie elektronicznej, zgodnie z opisaną procedurą jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur przechowywanych wyłącznie w formie elektronicznej, zgodnie z opisaną procedurą.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca Spółka L.Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie projektowania i rozwoju oprogramowania komputerowego.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka ponosi szereg wydatków związanych z odbywaniem przez swoich pracowników krajowych i zagranicznych podróży służbowych oraz uczestnictwem pracowników w szkoleniach, spotkaniach biznesowych niezbędnych w ramach wykonywania bieżących zadań (zarówno na terytorium Polski, jak i poza granicami kraju), jak również inne wydatki związane z wykonywaniem obowiązków służbowych przez pracowników.
Spółka wypłaca pracownikom diety i ryczałty należne z tytułu odbycia podróży służbowej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 167). Ponadto Spółka dokonuje zwrotów na rzecz pracowników kosztów przejazdów, przelotów, zakwaterowania oraz innych niezbędnych wydatków poniesionych w ramach podróży służbowej (np. usługi taxi, usługi telekomunikacyjne, opłaty za przejazdy autostradami i opłaty parkingowe). Dodatkowo, w ramach wykonywania bieżących zadań pracownicy ponoszą niekiedy inne wydatki w imieniu Spółki np. na usługi gastronomiczne i cateringowe w czasie spotkań biznesowych (w biurze i poza biurem Spółki), nabycie usług w związku ze spotkaniami integracyjnymi poszczególnych zespołów, zakup usług szkoleniowych oraz okularów korygujących. Pracownicy, jako potwierdzenie zakupu wyżej wymienionych wydatków najczęściej otrzymują dokumenty w formie papierowej: faktury lub odpowiadające im zagraniczne dokumenty, w rzadkich przypadkach wydatki te są dokumentowane paragonami fiskalnymi lub innymi dokumentami potwierdzającymi ich poniesienie (gdy racjonalnie pracownicy nie są w stanie wyegzekwować udokumentowania takich wydatków fakturami).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty