Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2017, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.198.2017.1.ISK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.198.2017.1.ISK
w zakresie prawa do zwrotu VAT Podróżnym w placówce (sklepie) Wnioskodawcy innym niż ten w którym został zakupiony towar
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2017 r. (data wpływu 30 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu VAT Podróżnym w placówce (sklepie) Wnioskodawcy innym niż ten w którym został zakupiony towar - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwrotu VAT Podróżnym w placówce (sklepie) Wnioskodawcy innym niż ten w którym został zakupiony towar.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą, głównie w zakresie sprzedaży detalicznej towarów na terytorium Polski. Działalność handlowa Wnioskodawcy prowadzona jest przede wszystkim w sklepach stacjonarnych znajdujących się w lokalach handlowych stanowiących własność Spółki oraz w lokalach wynajmowanych od osób trzecich.
W zakresie sprzedaży detalicznej towarów, Spółka oferuje klientom m.in. artykuły spożywcze, sprzęt elektroniczny, AGD, kosmetyki, tekstylia i inne towary. Wnioskodawca posiada rozbudowaną sieć sklepów położonych w różnych lokalizacjach na terytorium Polski.
Klientami sklepów Wnioskodawcy, są zarówno podmioty krajowe jak i zagraniczne, w tym również osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej (dalej: Podróżni).
Podróżni nabywają w sklepach Wnioskodawcy towary, od których mogą ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku od towarów i usług (dalej: VAT), jeżeli towary te w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nich poza terytorium Unii Europejskiej w bagażu osobistym (tzw. system zwrotu TAX FREE). Zwrot podatku Podróżnym dokonującym zakupu towarów w sklepach Wnioskodawcy dokonywany jest przez podmiot uprawniony do dokonywania zwrotów, spełniający warunki określone w art. 127 ust. 8 ustawy o VAT (dalej: Kontrahent), z którym Spółka zawarła umowę o zwrot podatku. Podróżni otrzymują zwrot VAT od Kontrahenta w kwocie pomniejszonej o pobraną od Podróżnego prowizję Kontrahenta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty