Interpretacja indywidualna z dnia 27.07.2017, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.292.2017.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.292.2017.1.PS
Brak opodatkowania zbycia składników majątkowych i niemajątkowych przedsiębiorstwa.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2017 r. (data wpływu 31 maja 2017 r.), uzupełnionym w dniach 19 czerwca i 14 lipca 2017 r. (daty wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanej z usługami serwisu samochodowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniach 19 czerwca i 14 lipca 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa związanej z usługami serwisu samochodowego.
W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi usługi serwisu samochodowego, jak również zajmuje się najmem nieruchomości. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca posiada nieruchomość obciążoną hipoteką na zabezpieczenie kredytu bankowego, która ma być, wraz z wyposażeniem, zobowiązaniami oraz należnościami przedmiotem aportu do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Planowane jest, że przedmiotem aportu ma być wspominana nieruchomość, wraz z wyposażeniem, takim jak maszyny i stanowiska naprawy, z zobowiązaniami jej towarzyszącymi, przede wszystkim kredytem bankowym, jak również z zobowiązaniami z tytułu podatku od nieruchomości oraz opłat dzierżawy wieczystej. Założeniem jest również, że bank będący kredytodawcą w opisanym stanie faktycznym wyrazi zgodę na zmianę stosunku zobowiązaniowego związanego z aportem. Dodatkowo, przedmiotem aportu mogą być również należności związane z tą nieruchomością, takie jak między innymi opłaty za najem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty