Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2017, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.152.2017.1.KT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.152.2017.1.KT
w zakresie obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT w Polsce
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2017 r. (data wpływu 4 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT w Polsce jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT w Polsce.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Belgii tamże zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wnioskodawca nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce ani nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług w Polsce.
Wnioskodawca zamierza przeprowadzać wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne, w rozumieniu art. 135 ustawy VAT, będąc drugim podatnikiem w kolejności. Pierwszy w kolejności podatnik będzie zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych we Włoszech lub w Holandii - być może też w innych państwach członkowskich, jednak nigdy w Polsce ani w Belgii. Pierwszy z podatników będzie wydawał towar bezpośrednio trzeciemu w kolejności, który będzie zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce. Towar będzie wysyłany lub transportowany z Włoch lub Holandii lub innego państwa członkowskiego - lecz nigdy z Belgii - w którym pierwszy z podatników będzie zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, do Polski, przy czym dostawa tego towaru będzie dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i trzecim podatnikiem w kolejności. Dostawa na rzecz ostatniego w kolejności podatnika będzie bezpośrednio poprzedzona wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów u Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty