Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2017, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.62.2017.2.OA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.62.2017.2.OA
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków związanych z samochodami osobowymi.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2017 r. (data wpływu 30 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków związanych z samochodami osobowymi jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków związanych z samochodami osobowymi.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Stowarzyszenie (dalej: Wnioskodawca lub Stowarzyszenie) z siedzibą w Polsce jest czynnym podatnikiem podatku od towarów usług i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje pojazdy samochody mające dwa rzędy siedzeń (dalej: Samochody Osobowe). Samochody Osobowe są wykorzystywane tylko i wyłączenie do działalności gospodarczej. Stowarzyszenie wykorzystuje Samochody Osobowe do działalności gospodarczej obejmującej czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Działalność ta polega na organizacji i przeprowadzaniu odpłatnych szkoleń i prezentacji z doskonalenia techniki jazdy oraz eventów marketingowych. Do prowadzenia wskazanych szkoleń Stowarzyszenie wykorzystuje wykwalifikowaną kadrę instruktorów, Samochody Osobowe oraz obiekty, na których przeprowadzane są kursy. Obiekty, na których prowadzone są szkolenia należą do współpracującego z Wnioskodawcą podmiotu, który wynajmuje je na podstawie długoterminowych umów najmu. Stowarzyszenie dysponuje własną kadrą instruktorów, którzy posiadają wymaganą wiedzę i kwalifikacje do prowadzenia kursów znajdujących się w ofercie Wnioskodawcy. Wnioskodawca korzysta z Samochodów Osobowych na podstawie długoterminowych, odpłatnych umów najmu zawartych z jednym z producentów samochodów. Producent udostępnia w ramach umowy flotę ok. 10 Samochodów Osobowych, wymienianych na nowe egzemplarze co 6 - 8 miesięcy, na ogół po przekroczeniu stanu licznika pojazdu na poziomie około 25 000 km. Każdy Samochód Osobowy jest zgłaszany przez Wnioskodawcę do właściwego organu podatkowego na formularzu VAT-26 w terminie przewidzianym w treści art. 86a ust. 12 ustawy VAT. Wnioskodawca dla każdego Samochodu Osobowego prowadzi oddzielnie ewidencję przebiegu pojazdów. Prowadzone przez Stowarzyszenie kursy polegają na udzieleniu przez wykwalifikowanego pracownika instruktażu osobie uczestniczącej w szkoleniu, a następnie na jeździe Samochodem Osobowym po zamkniętym torze szkoleniowym lub po ściśle wyznaczonej trasie w ruchu miejskim zgodnie z poleceniem instruktora. Samochody Osobowe poruszają się głównie po stałych trasach dojazdowych od parkingu przy siedzibie Stowarzyszenia do toru szkoleniowego oraz wokół toru, czy też po trasach obejmujących ulice miasta. Kursanci, którzy po otrzymaniu instruktażu zajmują rolę kierowcy, zmieniają się w zależności od typu szkolenia po pokonaniu jednego lub kilku odcinków toru czy też po pokonaniu odcinka miejskiego (wyznaczonej trasy w ruchu miejskim). Podczas całego szkolenia obok kierowcy przebywa instruktor, który decyduje o tym którędy Samochód Osobowy będzie dojeżdżał do toru szkoleniowego, ile długości toru pokona przed zmianą kierowcy na kolejnego kursanta czy też decyduje o tym po jakiej trasie kierowca (kursant) będzie się poruszał. Nad całością szkolenia praktycznego pełną kontrolę sprawuje instruktor, wydając polecenia zgodnie z harmonogramem ustalonym przed rozpoczęciem kursu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty