23.06.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2017, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.152.2017.1.SR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.152.2017.1.SR

Brak opodatkowania czynności sprzedaży samochodu, który wcześniej był użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a następnie wykupiony na cele prywatne

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2017 r. (data wpływu 25 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności sprzedaży samochodu, który wcześniej był użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a następnie wykupiony na cele prywatne jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności sprzedaży samochodu, który wcześniej był użytkowany na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a następnie wykupiony na cele prywatne.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG od dnia 12 listopada 2005 r. W dniu 5 marca 2013 r. Podatnik zawarł umowę leasingu operacyjnego, gdzie przedmiotem leasingu był samochód osobowy T. 2012 r. Zgodnie z § 4 umowy leasingu, Korzystający nabył od Finansującego w dniu 7 marca 2016 r. przedmiotowy samochód. Tego samego dnia samochód został przekazany na cele prywatne. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca nadmienia, że w trakcie trwania umowy leasingu operacyjnego zaliczał do kosztów uzyskania przychodu raty leasingowe i inne wydatki dotyczące eksploatacji samochodu oraz odliczał od tych wydatków podatek VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponieważ samochód nie był już potrzebny Wnioskodawcy do prowadzenia działalności gospodarczej, postanowił nie wprowadzać go do majątku firmy, a co za tym idzie nie dokonywał amortyzacji ani nie zaliczał wydatków związanych z eksploatacją samochodu do kosztów uzyskania przychodu. Z faktury dotyczącej wykupu nie odliczył podatku VAT, ani nie zaliczył jej do kosztów uzyskania przychodu. Wnioskodawca po wykupie nie wykorzystywał samochodu w swojej firmie dla celów działalności gospodarczej, a więc nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z eksploatacją samochodu. Wnioskodawca wykorzystywał samochód do działalności gospodarczej do końca trwania umowy leasingowej tj. do dnia 7 marca 2016 r. Samochód od momentu wykupu jest używany wyłącznie na cele prywatne, nie był i nie jest udostępniany innym osobom. Od dnia 7 marca 2016 r. samochód nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne