09.05.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2017, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.36.2017.1.MN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.36.2017.1.MN

Ustalenie podstawy opodatkowania w fakturze dokumentującej sprzedaż wyrobów z uwzględnieniem skonta udzielonego w tytułu wcześniejszej lub terminowej zapłaty.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2017 r. (data wpływu 10 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania w fakturze dokumentującej sprzedaż wyrobów z uwzględnieniem skonta udzielonego w tytułu wcześniejszej lub terminowej zapłaty jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2017 r. został złożony, ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania w fakturze dokumentującej sprzedaż wyrobów z uwzględnieniem skonta udzielonego w tytułu wcześniejszej lub terminowej zapłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i dystrybucji wyrobów tartacznych. W trakcie prowadzonych rozmów handlowych z odbiorcami wynegocjowane zostają przy sprzedaży wyrobów z odroczonym terminem zapłaty różnego rodzaju skonta i bonusy. Skonta udzielane są z tytułu wcześniejszej lub terminowej zapłaty najczęściej w wysokości od 1% do 3% wartości dostawy. Warunki udzielenia skonta zawarte są w pisemnych umowach lub są ustalane z odbiorcami na podstawie złożonego zamówienia bezpośrednio przed dokonaniem dostawy.

Zdarza się, że odbiorca (zarówno krajowy, jak i zagraniczny) prosi o uwzględnienie skonta na fakturze już w momencie jej wstawienia, tj. po wydaniu towaru, a przed dokonaniem przez niego zapłaty. W takich przypadkach Spółka planuje wprowadzić do zawieranych umów sprzedaży pisemne zobowiązanie odbiorcy, że będzie on dokonywał terminowej lub wcześniejszej zapłaty w wyznaczonym czasie od dnia wystawienia faktury lub dnia dostawy. Po złożeniu takiego pisemnego przyrzeczenia zapłaty nabywca nabędzie prawo do skonta. Planowane odroczone terminy zapłaty to 7, 10, 14, 21, 30 i 60 dni od daty wystawienia faktury lub daty dostawy (w zależności od umowy), przy których udzielane będzie skonto. Na podstawie zawartej umowy i złożonego przez klienta przyrzeczenia, że zapłaci w terminie np. 7 dni od dnia wystawienia faktury, Spółka zamierza uwzględniać skonto od razu na fakturze dokumentującej dostawę towaru. Strony umówią się co do momentu, który będzie uznawany za moment zapłaty. Z rozmów z odbiorcami wynika, że za ten moment w zależności od umowy będzie mogła być przyjęta data wpływu środków pieniężnych na rachunek Spółki lub data dokonania przelewu z rachunku bankowego klienta. Po zapłaceniu przez odbiorcę należności w terminie (tj. po spełnieniu przez odbiorcę warunków umowy) Spółka nie będzie zobowiązana do wystawienia faktury korygującej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne