Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.3.2017.1.DR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.3.2017.1.DR
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, związanych z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu adwokata.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2017 r. (data wpływu 9 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, związanych z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu adwokata jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, związanych z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu adwokata.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Po ukończeniu studiów prawniczych w 2001 r. Wnioskodawczyni dwukrotnie prowadziła działalność gospodarczą. Pierwsza z nich - Agencja Konsultingowa - była zarejestrowana w okresie od października 2002 r. do czerwca 2006 r., następna - Kancelaria Prawna - była zarejestrowana w okresie marca 2009 r. do czerwca 2011 r. Z działalności Wnioskodawczyni uzyskiwała przychody, rozliczała się na zasadach ogólnych, prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów, była płatnikiem VAT. Konieczność wyrejestrowania działalności z CEIDG wynikała z faktu, że w czerwcu 2011 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła pracę w Urzędzie Miasta, gdzie objęła stanowisko jako urzędnik służby cywilnej, w związku z czym obejmował ją zakaz prowadzenia własnej działalności gospodarczej na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505, z późn. zm.). W ramach firmy Wnioskodawczyni świadczyła m.in. usługi doradztwa prawnego dla osób fizycznych i firm. Spotykała się z klientami, sporządzała dla nich pisma procesowe, pozwy, wnioski i odwołania. Udzielała porad prawnych. Nie mogła jednak reprezentować ich przed sądem w charakterze profesjonalnego pełnomocnika. Aby zwiększyć swoje dochody, pozyskać nowych klientów, rozszerzyć zakres oferowanych usług oraz mieć uprawnienia do występowania przed sądem jako profesjonalny pełnomocnik (adwokat), w dniu 24 września 2011 r. przystąpiła do egzaminu konkursowego, który zdała z wynikiem pozytywnym. Było to konieczne, z uwagi na art. 65 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, który stanowi, że na listę adwokatów może być wpisany ten, kto ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł magistra, odbył w Rzeczypospolitej Polskiej aplikację adwokacką i złożył egzamin adwokacki".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty