Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2017, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.6.2017.2.ISZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.6.2017.2.ISZ
w zakresie zwolnienia od podatku usług z zakresu opieki medycznej, usług transportu i usług zakwaterowania oraz w zakresie określenia miejsca świadczenia ww. usług
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2017 r. (data wpływu 1 marca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 kwietnia 2017 r. (data wpływu 21 kwietnia 2017 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 7 kwietnia 2017 r. (skutecznie doręczone w dniu 10 kwietnia 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług z zakresu opieki medycznej, usług transportu i usług zakwaterowania oraz w zakresie określenia miejsca świadczenia ww. usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 maca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług z zakresu opieki medycznej, usług transportu i usług zakwaterowania oraz w zakresie określenia miejsca świadczenia ww. usług.
Wniosek uzupełniony został w dniu 14 kwietnia 2017 r., (data wpływu 21 kwietnia 2017 r.) na wezwanie Organu z dnia 7 kwietnia 2017 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej zwany także: Spółką) planuje zaoferowanie klientom usług z zakresu turystyki medycznej. Spółka będzie czynnym podatnikiem VAT z siedzibą w Polsce. Spółka nie będzie podmiotem leczniczym, nie będzie prowadziła działalności leczniczej, nie będzie posiadała zakładu leczniczego i samodzielnie (faktycznie) nie będzie świadczyć usług z zakresu opieki medycznej. Przedmiotowe usługi będą przez Spółkę nabywane od podmiotów uprawnionych na podstawie odrębnych przepisów do wykonywania usług w zakresie opieki medycznej. Spółka będzie nabywać usługi we własnym imieniu, ale na rzecz klientów. Klientami Spółki będą zagraniczne osoby fizyczne, niebędące podatnikami w rozumieniu art. 28a VATU. Wykonującymi usługi medyczne będą podmioty z siedzibą za granicą. Usługi, o których mowa służyć będą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Za wykonaną usługę, podmiot leczniczy będzie obciążał Spółkę, a ta ostatnia, po doliczeniu innych kosztów oraz marży obciążać będzie klienta. Integralnym elementem usługi opisanej powyżej są konieczne świadczenia dodatkowe: transport, zakwaterowanie. Tych usług Spółka także nie będzie wykonywała samodzielnie, lecz będzie je nabywać w swoim imieniu i na rzecz klienta od podmiotów trzecich (przewoźników, hoteli lub biur turystycznych). Jak już wskazano, klientami na przedmiotowe usługi będą osoby fizyczne, często w podeszłym wieku, nierzadko niezaradne życiowo, a w każdym przypadku wymagające pomocy medycznej. Inne podmioty oferujące takie usługi zawsze zapewniają pacjentom transport i zakwaterowanie. Celem Spółki nie jest osiąganie z tych świadczeń dodatkowego dochodu, przez konkurencyjne ich wykonywanie w stosunku do podatników, dla których stanowią one zasadniczy przedmiot działalności (a zatem niekorzystających ze zwolnienia z podatku).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty