Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.663.2024.2.EW
Zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy usług wykonywanych przez fizyka medycznego na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych.
Interpretacja indywidualna– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy usług wykonywanych przez fizyka medycznego na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 listopada 2024 r. (wpływ 13 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Działalność jednoosobową prowadzi Pan od 2009 r., oferując cały czas ten sam zakres usług jako fizyk medyczny i Inspektor Ochrony radiologicznej typu R. Praca fizyka medycznego ogólnie polega na dwóch aspektach: Po pierwsze fizyk medyczny bierze udział w leczeniu nowotworów – wykonując radioterapeutyczne plany leczenia obejmujące wykorzystywanie promieniowania jonizującego do niszczenia komórek nowotworowych. Są to czynności związane z leczeniem pacjenta na poziomie podobnym jakie wykonuje lekarz, pielęgniarka, technik RTG. Taką pracę wykonuje Pan w Szpitalu na etacie i nie dotyczy to działalności firmy.
Działalność gospodarczą, którą prowadzi Pan od 2009 r. obejmuje inne czynności należące do pracy fizyka medycznego: drugi aspekt pracy fizyka medycznego polega na optymalizowaniu i sprawowaniu nadzoru podczas medycznych procedur radiologicznych wykonywanych zarówno w Zakładach Diagnostyki Medycznej, jak i podczas zabiegów operacyjnych na bloku operacyjnym. Ogólnie, polega to na ustawianiu i nadzorowaniu procedur medycznych (aparatów RTG emitujących promieniowanie jonizujące do celów medycznych) w taki sposób, żeby lekarz otrzymał możliwie jak największą informację na temat dolegliwości chorego i diagnostyki jego stanu i prawidłowości wykonywania zabiegu, a Pacjent dostał jak najmniejszą dawkę promieniowania jonizującego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty