14.03.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2017, sygn. 1462-IPPB5.4510.5.2017.1.PW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 1462-IPPB5.4510.5.2017.1.PW

W zakresie obowiązków płatnika związanych z zakupem biletów lotniczych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2016 r. (data wpływu 4 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika związanych z zakupem biletów lotniczych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2016 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika związanych z zakupem biletów lotniczych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W wyniku postępowania o udzielenie zamówienia, przeprowadzonego zgodnie z Prawem zamówień publicznych w trybie przetargu nieograniczonego, na potrzeby realizowanych zadań oraz prowadzonej działalności, Wnioskodawca zawarł w 2015 r. z T. Sp. z o.o. (Wykonawca) umowę w przedmiocie kompleksowej obsługi Wnioskodawcy w zakresie zapewnienia rezerwacji, nabywania i dostarczania do miejsca i w terminie wskazanym przez Wnioskodawcę (Umowa):

  1. biletów lotniczych na loty zagraniczne (europejskie i pozaeuropejskie) i krajowe, w tym linii lotniczych, które są członkami Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (ang. International Air Transport Association, IATA),
  2. biletów kolejowych na przejazdy zagraniczne i krajowe,
  3. miejsc noclegowych w hotelach za granicą i w kraju,
  4. polis ubezpieczeniowych na czas wyjazdów zagranicznych.

Jednocześnie, zważywszy że spełnienie przez Wykonawcę wymogów obowiązujących akredytowanych agentów IATA, warunkujące możliwość działania przez Wykonawcę przy realizacji Umowy w charakterze agenta IATA, wymagało zmiany niektórych jej postanowień, Wnioskodawca i Wykonawca zawarli w grudniu 2016 r., z dniem obowiązywania od 2 listopada 2016 r., aneks do Umowy. Zgodnie z tym aneksem, w przypadku, gdy przy świadczeniu usług w zakresie zapewniania rezerwacji, nabywania i dostarczania do miejsca i w terminie wskazanym przez Wnioskodawcę biletów lotniczych na loty zagraniczne i krajowe, Wykonawca działa w charakterze agenta IATA, Wykonawca: nie jest obowiązany do regulowania należności za bilety lotnicze ze środków własnych oraz będzie wystawiał Wnioskodawca dwie faktury: pierwszą, obejmującą należność za sprzedaż biletu za pośrednictwem Wykonawcy przez przedsiębiorstwo żeglugi powietrznej (zawierającą adnotację, iż Wykonawca działa w imieniu i na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw żeglugi powietrznej) oraz drugą, obejmującą opłatę transakcyjną Wykonawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne