28.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2016, sygn. 1462-IPPP1.4512.947.2016.2.MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP1.4512.947.2016.2.MPe

w zakresie możliwości wystawienia w imieniu dłużnika faktury VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia w imieniu dłużnika faktury VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2016 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia w imieniu dłużnika faktury VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Bank S.A. (dalej w skrócie: "Bank" lub "Wnioskodawca") jest spółką akcyjną, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Wnioskodawca jest bankiem w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 128 ze zm., dalej Prawo bankowe).

W ramach prowadzonej działalności Bank udziela kredytów (pożyczek) między innymi przedsiębiorcom będącym czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług (VAT), dalej w skrócie: "Dłużnicy". W praktyce występują przypadki gdy Dłużnicy zaprzestają spłacania zaciągniętych kredytów (pożyczek) a Bank zmuszony jest windykować swoje należności z tego tytułu i wnosić o wszczynanie postępowań egzekucyjnych. Jednym ze stosowanych sposobów egzekucji jest egzekucja z nieruchomości Dłużnika. Nieruchomości takie bywają przedmiotem najmu (dzierżawy) na rzecz osoby trzeciej będących również czynnymi podatnikami VAT oraz podatków dochodowych - w zależności od formy prawnej podatników PIT lub CIT (osób/podmiotów powiązanych jak i niepowiązanych z Dłużnikiem, dalej jako: "Najemca"). Najem (dzierżawa) takich nieruchomości podlegają stawce podstawowej - 23% VAT (nie są to lokale mieszkalne). Stosownie do regulacji art. 929 ustawy - kodeks postępowania cywilnego (dalej: "kpc") w zw. z art. 88 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, czynsz najmu staje się przedmiotem zajęcia egzekucyjnego z mocy samego zajęcia nieruchomości. Najemca jest w związku z tym odrębnie wezwany do uiszczania czynszu do rąk komornika, zgodnie z art. 934 kpc. Najemcy w takich przypadkach odmawiają płatności oświadczając, że nie będą uiszczać czynszu najmu, aż do chwili, gdy nie otrzymają faktury, gdyż tak określa kwestię płatności umowa pomiędzy nim a Dłużnikiem Wnioskodawcy, a poza tym faktura stanowi dowód księgowy niezbędny do zaksięgowania wydatku jako kosztu uzyskania przychodu oraz dokument niezbędny do odliczenia VAT naliczonego z tytułu czynszu najmu. Dłużnik z kolei nie wystawia zazwyczaj faktur albo ze złej woli (odmawianie wystawienia f-r) albo wskutek "zniknięcia" osób upoważnionych po stronie Dłużnika do wystawiania faktur. W związku z tym na wniosek wierzyciela (Banku) Komornik wystawia w takich przypadkach w trybie art. 887 par. 1 kpc w zw. z art. 902 kpc zaświadczenie o wstąpieniu wierzyciela w prawa i roszczenia dłużnika, albowiem stosownie do powołanej regulacji, wierzyciel z mocy zajęcia może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika. Regulacja ta w zamyśle służyć miała właśnie wzmocnieniu pozycji wierzyciela i zarządzania analogicznymi przypadkami, czyli działaniami nieuczciwych dłużników paraliżujących skuteczność egzekucji (Czasami w praktyce nieruchomości i inne aktywa są wydzierżawiane przez dłużnika "zaprzyjaźnionym" firmom właśnie w celu "zabezpieczenia" majątku przed skuteczną windykacją przez wierzycieli. W ten sposób produkcja na określonych maszynach czy też pobieranie pożytków z posiadanych nieruchomości np. magazynów, hal produkcyjnych przenoszona jest faktycznie na inne podmioty, a komornicy nie mają de facto w ten sposób możliwości zaspokajania wierzycieli dłużników).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne