09.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2016, sygn. IPPB5/4510-546/16-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-546/16-2/AJ

W zakresie nieuwzględnienia programów komputerowych w definicji należności licencyjnych oraz braku obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzenia wypłacanego na rzecz nierezydenta z tytułu nabycia oprogramowania komputerowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2016 r. (data wpływu 23 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie

  • nieuwzględnienia programów komputerowych w definicji należności licencyjnych - jest nieprawidłowe,
  • braku obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzenia wypłacanego na rzecz nierezydenta z tytułu nabycia oprogramowania komputerowego (na własne potrzeby Wnioskodawcy) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania u źródła wypłat na rzecz słowackiego kontrahenta z tytułu nabycia oprogramowania komputerowego i kwestii konieczności uzyskania certyfikatu rezydencji (dla niepobrania podatku u źródła).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca spółka z o.o., (zwana w dalszej części także "Spółką") trudni się między innymi sprzedażą papieru dla poligrafii i biur, materiałów z tworzyw sztucznych służących do produkcji reklamowej oraz płyt syntetycznych. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej Spółka ma zamiar zawrzeć umowy z podmiotem nie będącym polskim rezydentem. Zostanie zawarta m. in. umowa (lub więcej umów) z firmą mającą siedzibę na Słowacji, której przedmiotem będzie nabycie oprogramowania komputerowego, z którego Wnioskodawca będzie korzystał na podstawie prawa do użytkowania, bez prawa dalszego rozporządzania na rzecz osób trzecich. Korzystanie przez Spółkę z oprogramowania odbywać się będzie na komputerach i urządzeniach Spółki i będzie ograniczone do zakresu, w jakim jest to niezbędne do jego wykorzystania na własne potrzeby, zgodnie z jego przeznaczeniem. W ramach prawa do użytkowania nie zostaną przeniesione na Spółkę jakiekolwiek prawa majątkowe do ww. oprogramowania. Prawa przysługujące Spółce w związku z zakupem prawa do użytkowania ograniczone będą wyłącznie do praw przysługujących użytkownikowi końcowemu (tzw. ang. end-user).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne