Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2016, sygn. 1462-IPPP2.4512.752.2016.1.JO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP2.4512.752.2016.1.JO
w zakresie opodatkowania sprzedaży działek powstałych w wyniku podziału
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Strony - przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2016 r. (data wpływu 6 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek powstałych w wyniku podziału jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek powstałych w wyniku podziału.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 22 grudnia 2010 r. postanowieniem sądu (sygnatura) Wnioskodawczyni nabyła w drodze spadku po swojej cioci nieruchomość gruntową o pow. 6 700 m. Od dnia otrzymania przez Wnioskodawczynię spadku, nie dokonano na nieruchomości żadnych inwestycji takich jak założenie linii energetycznej, instalacji wodnych i kanalizacyjnych, czy też infrastruktury telekomunikacyjnej. Nieruchomość nie została ogrodzona. Ww. działka nie jest użytkowana przez Wnioskodawczynię w szczególności do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jak i działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 pkt 15 ww. ustawy. W momencie podjęcia decyzji o sprzedaży nieruchomości w celu uzyskania korzystniejszej dla siebie ceny sprzedaży Wnioskodawczyni dokonała podziału tej nieruchomości na 2 mniejsze części (działki po 1 100 m każda). Z wydzielonych działek docelowo Wnioskodawczyni chciałaby sprzedać 3 działki, a uzyskane z transakcji pieniądze przeznaczyć na cele mieszkaniowe swoje i swojej rodziny. Do czasu sprzedaży Wnioskodawczyni nie będzie uzbrajała działek, pozostawiając to w gestii ewentualnych nabywców. Nie mając odpowiedniej wiedzy na temat sprzedaży nieruchomości, gdyż Wnioskodawczyni nie zajmuje się tym zawodowo, ani w sposób częstotliwy Wnioskodawczyni zamierza skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami przy sprzedaży nowo powstałych działek. Wynagrodzenie pośrednika będzie uzależnione od uzyskanej ceny sprzedaży i będzie oscylować w przedziale 1,5-5% brutto wartości poszczególnych transakcji, płatne po dokonaniu sprzedaży poszczególnych działek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty