Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2016, sygn. IPPB1/4518-1/16-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4518-1/16-2/MM
w zakresie sukcesji podatkowej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2016 r. (data wpływu 16 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie sukcesji podatkowej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie sukcesji podatkowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, prowadzi jako przedsiębiorca jednoosobową działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do CEIDG, zaś głównym przedmiotem działalność jest, według Polskiej Klasyfikacji Działalności, sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (PKD 46.90.Z). Działalność, w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, prowadzona jest od 18 kwietnia 2011 r.
Wnioskodawca planuje przekształcenie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej: Planowane przekształcenie następować będzie etapami, zaś docelową formą prowadzenia działalności gospodarczej ma być spółka komandytowa, w której Wnioskodawca pełnić będzie rolę komandytariusza.
Pierwszy etap przekształcenia polegać będzie na zawarciu umowy spółki cywilnej (dalej jako: Spółka Cywilna) pomiędzy Wnioskodawcą a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w której to spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawca będzie większościowym udziałowcem. Przedsiębiorstwo dotychczas prowadzone przez Wnioskodawcę (składniki niematerialne i materialne przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej) w formie jednoosobowej działalności gospodarczej zostanie przez Wnioskodawcę wniesione do Spółki Cywilnej tytułem wkładu na pokrycie udziału Wnioskodawcy w tej spółce. Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy - składające się z określonej struktury organizacyjnej, materialnej jak i formalnej - będzie dalej prowadzone w ramach umowy spółki cywilnej (zachowana zostanie ciągłość majątkowa i przedmiotowa), tyle że we współdziałaniu z drugim ze wspólników (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością). Wszystkie składniki będące majątkiem ww. przedsiębiorstwa, m.in. wyposażenie jak i środki trwałe, będą dalej na zasadzie kontynuacji wykorzystywane przez wspólników Spółki Cywilnej celem osiągnięcia zakreślonego w umowie spółki cywilnej wspólnego celu gospodarczego. W umowie Spółki Cywilnej szersze kompetencje, jak również większy zakres odpowiedzialności za prowadzenie działalności gospodarczej, zostaną powierzone spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty