Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.157.2024.1.RK
Rozpoznanie przychodu w części otrzymanego odszkodowania za pośrednictwem spółki dzielonej, stanowiącego spłatę wierzytelności uprzednio rozpoznanych przez spółkę dzieloną jako przychód.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego w części otrzymanego przez Spółkę Odszkodowania 1 (stan faktyczny) i Odszkodowania 2 (zdarzenie przyszłe) za pośrednictwem spółki dzielonej, stanowiącego spłatę wierzytelności uprzednio rozpoznanej przez spółkę dzieloną jako przychód podatkowy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Wnioskodawca), będąca czynnym podatnikiem VAT, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, oferuje firmom transportowym, spedycyjnym lub wykorzystującym flotę pojazdów do własnych celów, szereg rozwiązań (przede wszystkim w formie kart paliwowo-serwisowych) umożliwiających wygodne i bezgotówkowe zakupy towarów i usług (np. zakup paliwa, opłacenie myta za przejazd drogami płatnymi) na potrzeby wykonywania komercyjnego transportu towarów i pasażerów.
W dniu 30.06.2017 r., w wyniku podziału spółki dzielonej B. S.A. (dalej: B. S.A. lub Spółka dzielona), przeprowadzonego w trybie art. 529 par. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1578; dalej: KSH), przez wydzielenie części majątku B. stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w zakresie dystrybucji i obsługi kart serwisowych (...) (nazwa własna) oraz systemów opłat za autostrady i drogi, realizowanej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz przez oddział na Litwie wraz z działalnością tego oddziału na Łotwie, oddział w Estonii wraz z działalnością tego oddziału na Łotwie oraz przedstawicielstwo w Ukrainie (przejęta zorganizowana część przedsiębiorstwa B. S.A. zwana będzie dalej: ZCP), istniejąca spółka przejmująca C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (jest to poprzednia nazwa Wnioskodawcy) przejęła opisaną powyżej część majątku spółki dzielonej (stanowiącą ZCP) na zasadach określonych w planie podziału B. S.A. z dnia 20.02.2017 r. (dalej: Podział). Wpisanie podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy (poprzednia nazwa: C. Sp. z o.o.), tj. spółki przejmującej ZCP, do rejestru nastąpiło w dniu 30.06.2017 r. (tzw. dzień wydzielenia). Z tym dniem, zgodnie z art. 530 par. 2 zdanie trzecie oraz art. 531 par. 1 KSH, Spółka wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki, stosunki faktyczne i prawne oraz związane z nimi zabezpieczenia oraz przejęła aktywa i pasywa spółki dzielonej dotyczące ZCP.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty