09.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2016, sygn. IPPP2/4512-180/16-3/MAO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-180/16-3/MAO

Obowiązek wystawienia przez syndyka masy upadłości faktury korygującej in minus po fizycznym zwrocie ruchomości przez kontrahenta.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2016 r. (data wpływu 3 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia przez syndyka masy upadłości faktury korygującej in minus po fizycznym zwrocie ruchomości przez kontrahenta ‑ jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2016 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia przez syndyka masy upadłości faktury korygującej in minus po fizycznym zwrocie ruchomości przez kontrahenta .

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Postanowieniem z dnia 31 sierpnia 2015 roku Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość J. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie obejmującą likwidację majątku (dalej: Spółka). Na syndyka masy upadłości został wyznaczony...

Przed ogłoszeniem upadłości Spółka posiadała zadłużenie wobec swojego kontrahenta - Huberta C. Dług Spółki wynikał z dostawy owoców i został potwierdzony fakturą VAT. Jednocześnie kontrahent Spółki Hubert C. posiadał w swoim władaniu, należące do Spółki, a oddane mu do używania ruchomości w postaci wózka widłowego oraz generatora azotu. Spółka wraz ze swoim kontrahentem Hubertem C. ustalili, że zapłata długu Spółki nastąpi poprzez przeniesienie na kontrahenta własności wózka-widłowego oraz generatora azotu, pozostałą natomiast różnicę pomiędzy długiem Spółki a wartością wózka widłowego oraz generatora azotu kontrahent miał zapłacić w gotówce. Na tę okoliczność strony dokonały kompensacji wzajemnych należności i zobowiązań. Sprzedaż wózka widłowego i generatora azotu została potwierdzona wystawioną przez Spółkę w dniu 2 czerwca 2015 roku fakturą VAT. Dokonana przez Spółkę sprzedaż wózka widłowego oraz generatora azotu jest bezskuteczna względem masy upadłości na podstawie art. 128 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku - Prawo upadłościowe (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r, poz. 233, z późn. zm.). Syndyk poinformował kontrahenta Spółki o bezskuteczności umowy sprzedaży, wzywając go do wydania nabytych ruchomości. Kontrahent Spółki oświadczył, że dokona zwrotu ruchomości i wyda je Syndykowi masy upadłości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne