Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2016, sygn. IPPP3/4512-907/15-2/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-907/15-2/JF
powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki na poczet dostawy telewizorów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2015 r. (data wpływu 2 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki na poczet dostawy telewizorów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 listopada 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki na poczet dostawy telewizorów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje rozpocząć produkcję telewizorów (dalej: towary) na zlecenie podmiotów z siedzibą w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej (dalej: UE). Podmioty te (dalej również jako: zleceniodawcy), co do zasady, będą zarejestrowane na potrzeby podatku od towarów i usług (podatku od wartości dodanej - dalej jako podatek VAT) zarówno w Polsce, jak i innych krajach UE. Wyprodukowane przez Spółkę na rzecz zleceniodawcy towary mogą być przedmiotem odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju (dalej: dostawa krajowa, jak i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT).
Przyjmując zlecenie produkcji, Spółka będzie pobierała od zleceniodawcy zaliczkę w wysokości około 20% wartości zlecenia netto. Jednak w momencie zapłaty zaliczki przez zleceniodawcę, Spółka nie będzie wiedziała czy wyprodukowane przez nią towary, których dotyczy zaliczka, będą przedmiotem dostawy krajowej, czy też wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W praktyce mogą wystąpić sytuacje, w których całość lub też znaczna część wyprodukowanych na zlecenie towarów, na poczet których Spółka otrzymała zaliczkę, będzie przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty