Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2016, sygn. 2461-IBPP2.4512.822.2016.1.MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP2.4512.822.2016.1.MG
dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług najmu piwnic na cele mieszkaniowe
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 października 2016 r. (data wpływu 17 października 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług najmu piwnic na cele mieszkaniowe - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług najmu piwnic na cele mieszkaniowe.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest właścicielem budynku, w których wynajmowane są wyłącznie lokale mieszkalne - co stanowi przedmiot działalności Wnioskodawcy. Budynek ten ma charakter budynku mieszkalnego. Z dotychczasowymi najemcami są zawarte umowy najmu, z których wynika, iż przedmiotem tego najmu są wyłącznie lokale mieszkalne. Lokale te nie stanowią wyodrębnionych lokali mieszkalnych w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tj. Dz. U. z 2015 r., poz. 1892 z późn. zm.). W budynku tym oprócz lokali mieszkalnych znajdują się także piwnice, jednakże nie posiadają one statusu pomieszczeń przynależnych do lokali mieszkalnych. Do tej pory najemcy lokali mieszkalnych korzystają z piwnic bezpłatnie na podstawie przyzwolenia Wnioskodawcy. Możliwość korzystania z tych piwnic nie została określona w umowie najmu lokali mieszkalnych, a Wnioskodawca nie pobiera czynszu ani innych opłat za korzystanie z piwnic. Zamiarem Wnioskodawcy jest zawarcie z najemcami umów najmu piwnic, które to umowy będą niezależne od umów najmu lokali mieszkalnych i pobieranie z tytułu tego najmu czynszu. Piwnice będą wykorzystywane przez najemców jako pomieszczenia dodatkowe na potrzeby związane z zamieszkiwaniem, w celu przechowywania dla celów własnych rzeczy, np. wózków, mebli, produktów żywnościowych i w ten sposób będą zaspokajać potrzeby mieszkaniowe najemców. Taki cel najmu piwnic Wnioskodawca zamierza określić w umowach najmu, które będą zawierane z najemcami, a najem na inny cel (np. działalności gospodarczej najemcy) nie będzie możliwy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty