Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2016, sygn. IBPP2/4512-207/16/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-207/16/IK
w zakresie korzystania w obrocie gospodarczym z nawy skróconej Spółki oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze stosowaniem nazwy skróconej nabywcy, bez konieczności wystawiania not korygujących
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 marca 2016 r. (data wpływu 14 marca 2016 r.), uzupełnionym pismem z 5 maja 2016 r. (data wpływu 11 maja 2016 r), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korzystania w obrocie gospodarczym z nawy skróconej Spółki oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze stosowaniem nazwy skróconej nabywcy, bez konieczności wystawiania not korygujących - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 marca 2016 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korzystania w obrocie gospodarczym z nawy skróconej Spółki oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze stosowaniem nazwy skróconej nabywcy, bez konieczności wystawiania not korygujących.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 5 maja 2016 r. (data wpływu 11 maja 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 2 maja 2016 r. znak: IBPP2/4512-207/16/IK.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca działa w formie prawnej spółki komandytowej, której wspólnikiem -komplementariuszem jest spółka kapitałowa działająca w formie prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma (nazwa) komplementariusza, która znajdować się musi w firmie spółki - Wnioskodawcy, jest bardzo długa, zawierając kilkadziesiąt znaków. Ze względu na znaczącą długość firmy spółki - Wnioskodawcy zdarza się, że jej kontrahenci (w tym zagraniczni, a nawet organy publiczne) nie są w stanie zamieścić całej firmy spółki -Wnioskodawcy w swych systemach informatycznych, w wyniku czego w wystawianych przez nich dokumentach (w tym również w fakturach VAT) stosują skrót w którym forma prawna wspólnika - komplementariusza skracana jest do postaci sp. z o.o. W rezultacie całość firmy spółki - Wnioskodawcy skracana jest do postaci B.H. P. Ś. O. P. sp. z o.o. sp.k. i tak też umieszczana jest np. na fakturach. Dotąd Wnioskodawca korygował takie dokumenty, rozważa jednak możliwość odstąpienia od dokonywania korekt w przyszłości. Wnioskodawca wyjaśnia również, że umowa spółki dopuszcza możliwość skracania firmy (nazwy) Wnioskodawcy do postaci: B.H.P. Ś. O. P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty