09.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-177/16/MZa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-177/16/MZa

Obowiązki płatnika w związku z dokonywaniem świadczeń na rzecz pracowników w ramach podróży służbowej oraz umożliwieniem pracownikom parkowania samochodów służbowych w miejscu zamieszkania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 6 lutego 2016 r. (data otrzymania 9 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z dokonywaniem świadczeń na rzecz pracowników w ramach podróży służbowej oraz umożliwieniem pracownikom parkowania samochodów służbowych w miejscu zamieszkania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lutego 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z dokonywaniem świadczeń na rzecz pracowników w ramach podróży służbowej oraz umożliwieniem pracownikom parkowania samochodów służbowych w miejscu zamieszkania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Przedsiębiorstwo Usługowe E. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca, Spółka) prowadzi działalność w zakresie m.in. budowy i modernizacji sieci podziemnych metodami tradycyjnymi i bezodkrywkowymi, budowy i modernizacji rurociągów i stacji gazowych, robót drogowych, ziemnych i budowlanych. Siedziba Spółki mieści się w T. Przedmiotowe usługi budowlane są wykonywane na terenie całego kraju. Wnioskodawca, wykonując przedmiotowe prace budowlane, zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. Miejsce pracy pracowników Spółki określone jest jako budowy prowadzone przez Spółkę. Spółka posiada samochody osobowe oraz samochody ciężarowe, które wykorzystywane są m.in. w transporcie pracowników Spółki na teren budowy. Spółka wyróżniła dwa sposoby wykorzystania samochodów do transportu pracowników na teren budowy. Z uwagi na charakter działalności Spółka zdecydowała o dowożeniu własnym środkiem transportu pracowników na miejsce wykonywania usług budowlanych. Dowóz pracowników odbywa się z umówionego miejsca w miejscowości, w której zamieszkuje większość pracowników Spółki. Spółka nie prowadzi ewidencji, który z pracowników jest dowożony na miejsce wykonywania zleconych prac budowlanych. Wnioskodawca wystawia zatrudnionym pracownikom delegacje służbowe oraz wypłaca diety i inne należności pracownicze w związku z pobytem na budowie. Spółka także organizuje pracownikom powrót do miejsca zamieszkania z pobytu na budowie, który trwa co najmniej 10 dni. W takim przypadku Spółka stosuje postanowienie z § 10 rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne