17.02.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2016, sygn. IBPP2/4512-981/15/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-981/15/BW

Czy podatnik może dokonać potrącenia bieżących zobowiązań podatkowych z kwotą nadwyżki podatku pozostałą do zwrotu, co do której wydłużono termin zwrotu?

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 września 2015r. (data wpływu 17 listopada 2015r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów Ordynacji podatkowej w zakresie możliwości dokonania potrącenia bieżących zobowiązań podatkowych z kwotą nadwyżki podatku pozostałą do zwrotu, co do której wydłużono termin zwrotu (dotyczy pytania przedstawionego we wniosku jako pierwsze 1) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2015r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów Ordynacji podatkowej w zakresie możliwości dokonania potrącenia bieżących zobowiązań podatkowych z kwotą nadwyżki podatku pozostałą do zwrotu, co do której wydłużono termin zwrotu (dotyczy pytania przedstawionego we wniosku jako pierwsze 1).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Podatnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się z podatku od towarów i usług za pomocą deklaracji VAT-7 (w okresach miesięcznych). W lipcu 2014 roku podatnik dokonał dostawy towarów na terytorium kraju opodatkowanych stawką 23%, jak również wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do kontrahenta z Republiki Czeskiej. Dokonane dostawy oraz zakup towarów i usług niezbędny w celu dokonania przedmiotowych dostaw, został przez podatnika rozliczony w deklaracji VAT-7 (okres rozliczeniowy - lipiec 2014). Z rozliczenia podatnikowi wyszła znaczna nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, co było spowodowane okolicznością, iż towary handlowe nabywane przez podatnika były w znacznej większości przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W celu kontynuowania współpracy i wywiązania się z zamówień, podatnik wystąpił do organu podatkowego (Naczelnik Urzędu Skarbowego //) o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na konto bankowe w terminie 60 dni. Organ podatkowy dokonał części zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Jednocześnie postanowieniem organ wydłużył termin zwrotu reszty podatku naliczonego nad należnym do czasu zakończenia czynności kontrolnych.

W czerwcu 2015 r., na podstawie art. 67 Ordynacji Podatkowej, podatnik dokonał potrącenia zaległej, wspomnianej powyżej części podatku VAT podlegającej zwrotowi na konto, której termin zwrotu został wydłużony, z bieżącymi należnościami z tytułu zaliczki na podatek dochodowy. Organ podatkowy do dnia złożenia niniejszego wniosku nie wydał postanowienia uwzględniającego dokonane potrącenie, jak również nie wydał postanowienia odmawiającego dokonania potrącenia. Do momentu wystąpienia sytuacji opisanej w niniejszym wniosku, jak również później, w przypadku pozostałych okresów rozliczeniowych, organ podatkowy za każdym razem wydawał postanowienie, w którym określał należności organu względem podatnika oraz na jakie zobowiązania zostają one zaliczone, które to postanowienie było inicjowane wnioskami podatnika, o potrącenie wzajemnych należności i zobowiązań.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne