Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2016, sygn. IBPP1/4512-875/15/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/4512-875/15/AW
Opodatkowanie imprez turystycznych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 listopada 2015 r. (data wpływu 4 listopada 2015 r.), uzupełnionym pismem z 27 stycznia 2016 r. (data wpływu 29 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z organizacją imprez jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 listopada 2015 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z organizacją imprez.
Wniosek uzupełniono pismem z 27 stycznia 2016 r. (data wpływu 29 stycznia 2016 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z 18 stycznia 2016 r. nr IBPP1/4512-875/15/AW.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W ramach swojej działalności gospodarczej poza jej głównym zakresem Wnioskodawca organizuje także imprezy integracyjne, wczasy odchudzające, obozy. Wnioskodawca nie jest biurem turystycznym, ale pośredniczy w kompleksowym zorganizowaniu wydarzenia.
Do tej pory Wnioskodawca rozliczał takie wydarzenia na zasadach ogólnych, ponieważ najczęściej umowa podpisywana była pomiędzy 3 podmiotami (Klient, hotel i Wnioskodawca jako wykonawca). W chwili obecnej częściej Wnioskodawca będzie jedynym podmiotem podpisującym umowę z Klientem dla którego będzie organizować poszczególne wydarzenia.
Takie wydarzenia związane są z organizacją dla pracowników Klienta całości lub części wydarzenia (zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, cała oprawa dotycząca tematyki wydarzenia, czyli np. wynajęcie stoku na przeprowadzenie zawodów narciarskich, karnety dla uczestników, wynajęcie firmy, która przeprowadzi zawody; Wnioskodawca kupuje np. puchary, nagrody, gadżety, które są wręczane uczestnikom np. koszulki, zapewnia zabezpieczenie medyczne, ochronę na stoku itp.). Pisząc, że organizacja dotyczy części, Wnioskodawca ma na myśli fakt, że czasami Wnioskodawca zapewnia wszystko, a Klient we własnym zakresie organizuje sobie tylko transport. W ramach takiej organizacji Wnioskodawca zapewnia także usługi własne, które wprawdzie służą do profesjonalnego zorganizowania wydarzenia, ale Wnioskodawca nie zakupuje takiej usługi od innego podmiotu (np. obsługa punktu informacyjnego, przygotowanie tablic informacyjnych, rozłożenie banerów itp.). W ramach punktu informacyjnego Wnioskodawca przygotowuje także jakiś drobiazg do poczęstowania się przez uczestnika (np. mały cukierek, jabłko itp.). Na koszt całości wydarzenia składa się także kwota wynagrodzenia za koordynację całego wydarzenia. W koszcie takim Wnioskodawca uwzględnia także koszty za transport, zakwaterowanie oraz wyżywienie instruktorów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty