Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2016, sygn. 1061-IPTPP2.4512.514.2016.2.JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP2.4512.514.2016.2.JS
w zakresie stawki podatku VAT dla czynności sprzedaży działki
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2016 r. (data wpływu 10 listopada 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 grudnia 2016 r. (data wpływu 13 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla czynności sprzedaży działki jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla czynności sprzedaży działki.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 grudnia 2016 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz wskazanie przepisów prawa podatkowego będących przedmiotem interpretacji indywidualnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).
Gmina (dalej: Gmina, Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego posiada majątek w tym działki i jedną z nich zamierza zbyć. Na terenie Gminy nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego. Działka przeznaczona na sprzedaż w opracowanym studium widnieje jako działka rolna oraz na ww. działkę nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy. W wypisie z rejestru gruntów działka stanowi grunty orne. Przedmiotową działkę nabyła Gmina w wyniku decyzji administracyjnej w sierpniu 1992 r., a do dnia sprzedaży nie doszło do jej zasiedzenia. Gmina nie ponosiła wydatków, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W celu oszacowania wartości działki wykonano operat szacunkowy, w wyniku którego ustalono, że na działce znajdują się fundamenty, a działka jest uzbrojona w sieć wodociągową oraz linię energetyczną. Fundamenty zostały wybudowane na początku lat 90., zgodnie z projektem domu ludowo-strażackiego, który miał powstać na omawianej działce. Cena działki zgodnie z operatem uwzględniała wybudowane fundamenty, które, zgodnie z zapewnieniami kupującego, zostaną wykorzystane przez nabywcę przy budowie garaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty