11.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2016, sygn. 1061-IPTPB1.4511.578.2016.1.RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.578.2016.1.RK

Czy od wypłacanych pracownikowi (naukowcowi zaangażowanego do realizacji przedmiotowego projektu) w formie ryczałtu kosztów mobilności oraz ryczałtu kosztów związanych z utrzymaniem rodziny Uniwersytet jest zobowiązany jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych potrącać i odprowadzać do Urzędu Skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2016 r. (data wpływu 2 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą pracownikowi środków związanych z relokacją i podróżą oraz z utrzymaniem rodziny z tytułu realizacji projektu w ramach programu ramowego Komisji Europejskiej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Uniwersytet na podstawie umowy z Komisją Europejską (Grant Agreement no ) otrzymał finansowanie ze środków programu ramowego Komisji Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacyjnych Horyzont 2020 w ramach działania ().

Horyzont 2020 - program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacyjnych (2014-2020) został ustanowiony Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1291/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. (Dz. Urz. UE. L Nr 347, str. 104). W ramach ww. programu realizowany jest czteroletni projekt (początek: 1 października 2015 r., koniec 30 września 2019 r.) o tytule , który zakłada realizowanie wspólnego i komplementarnego programu szkoleniowego opartego na indywidualnych projektach badawczych realizowanych przez przyjmowanych początkujących naukowców, prowadzenie studiów doktoranckich w ramach europejskiej sieci uczelni wyższych, instytucji badawczych i partnerów pozaakademickich. Uniwersytet realizuje ww. projekt w ramach międzynarodowego konsorcjum złożonego z Üniversitä di , University of , University of , University oraz przedsiębiorstwa z Włoch - , koordynowanego przez University of . Głównym celem projektu jest prowadzenie badań naukowych nad kulturową równością płci w Europie w ramach innowacyjnych interdyscyplinarnych studiów doktoranckich dla początkujących naukowców, co ma przyczynić się do osiągnięcia przez nich samodzielności naukowej, kreowaniu nowych umiejętności, łączenia wiedzy teoretycznej i praktycznej, zwiększenia ich atrakcyjności na rynku pracy, a w konsekwencji osiągnięcia pozycji światowych ekspertów w tworzeniu nowej kultury równości płci. Przewidziany budżet projektu to 3 719 102,04 Euro, w tym dla Uniwersytetu 405 731,00 Euro. Projekty typu polegają na wyszkoleniu nowego pokolenia kreatywnych, przedsiębiorczych i innowacyjnych naukowców, ustrukturyzowaniu szkoleń doktorantów oraz zwiększeniu możliwości zatrudnienia początkujących naukowców poprzez poprawę perspektyw rozwoju ich kariery w wyniku: prowadzenia przez nich prac badawczych w ramach międzynarodowych zespołów naukowych oraz rozwijania i poszerzania dodatkowych umiejętności, np. z zakresu transferu technologii, przedsiębiorczości, zarządzania zespołami i projektami badawczymi. Projekty trwające do 4 lat są składane przez konsorcjum instytucji, które następnie w otwartych i przejrzystych konkursach zatrudniają początkujących naukowców, celem realizacji projektu na okres od 3 do 36 miesięcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne