01.01.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.02.2016, sygn. IPTPB1/4511-855/15-2/DJD, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/4511-855/15-2/DJD

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu: opłaty za egzamin wstępny na aplikację adwokacką, opłaty za szkolenie na aplikacji adwokackiej oraz obligatoryjnej składki członkowskiej jeśli osoba fizyczna osiąga dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) w związku z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 1649) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2015 r. (data wpływu 24 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na aplikację adwokacką jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni od dnia 1 lipca 2015 r. nieprzerwanie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a za świadczone usługi wystawia faktury VAT. W ramach działalności gospodarczej świadczy usługi prawne polegające na prowadzeniu postępowań administracyjnych toczących się w urzędach wojewódzkich oraz Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, mających na celu uzyskanie decyzji administracyjnych potwierdzających posiadanie obywatelstwa polskiego. Prowadzi również postępowania administracyjne w urzędach stanu cywilnego z zakresu wpisywania zagranicznych aktów stanu cywilnego do polskich ksiąg stanu cywilnego (transkrypcje) oraz zmiany imienia/nazwiska i uzupełniania aktów stanu cywilnego. Jest specjalistą z wyżej wymienionego zakresu z 6-letnim doświadczeniem zawodowym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje też tłumaczenia polskoangielskie, jednak głównym źródłem przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej jest świadczenie usług prawnych prowadzenie ww. postępowań administracyjnych. Docelowo Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczyć będzie wyłącznie usługi prawne. Jako magister prawa, ale pełnomocnik nieprofesjonalny, tj. niebędący adwokatem, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (świadczenie usług prawnych) nie może dokonywać samodzielnie wszystkich czynności, które mogłaby dokonywać będąc adwokatem.

Decyzje administracyjne, o których mowa powyżej, jeśli są niezgodne z wnioskiem osób, dla których prowadzi postępowanie, mogą być zaskarżane do sądów administracyjnych. Jako pełnomocnik nieprofesjonalny nie może samodzielnie zaskarżać decyzji administracyjnych do sądów administracyjnych. Z kolei w przypadku zaistnienia konieczności sądowego sprostowania aktu stanu cywilnego w postępowaniu sądowym również jako pełnomocnik nieprofesjonalny nie może działać samodzielnie. W tego typu postępowaniach występuje przymus adwokacki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne