Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2016, sygn. 3063-ILPP1-3.4512.139.2016.1.PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP1-3.4512.139.2016.1.PR
Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania przez Wnioskodawcę faktur w ramach samofakturowania z zastosowaniem milczącego akceptu i prawidłowości ich zatwierdzania przez Kontrahentów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2016 r. (data wpływu do: Izby Skarbowej w Poznaniu 2 listopada 2016 r., Biura KIP w Lesznie 7 listopada 2016 r. ) uzupełnionym pismem z dnia 9 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania przez Wnioskodawcę faktur w ramach samofakturowania i prawidłowości ich zatwierdzania przez Kontrahentów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania przez Wnioskodawcę faktur w ramach samofakturowania i prawidłowości ich zatwierdzania przez Kontrahentów. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.) o pełnomocnictwo, z którego wynika prawo osoby podpisanej na wniosku do występowania w imieniu Wnioskodawcy przed organem właściwym do wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie prawa podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. (dalej: Spółka, Wnioskująca) zajmuje się sprzedażą wielofunkcyjnego urządzenia kuchennego (...). Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Nabywcami urządzenia są zasadniczo osoby fizyczne. W celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców Spółka prowadzi sprzedaż urządzeń przy wsparciu przedstawicieli handlowych (dalej: Kontrahent), działających na terenie całej Polski. Kontrahenci są odrębnymi i niezależnymi podmiotami gospodarczymi, czynnymi podatnikami VAT, mającymi siedzibę działalności w Polsce, którzy świadczą na rzecz Spółki usługi i wystawiają z tego tytułu faktury VAT. Spółka z każdym Kontrahentem zawiera umowę współpracy, która określa prawa i obowiązki stron, w tym zakres czynności wykonywanych przez Kontrahentów oraz sposób ich wynagradzania. Obecnie Wnioskująca zamierza uprościć rozliczenia z Kontrahentami poprzez wprowadzenie systemu tzw. samofakturowania, tj. w oparciu o art. 106d Ustawy VAT zamierza wprowadzić procedurę pozwalającą jej na wystawianie faktur w imieniu i na rzecz Kontrahentów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty