Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2016, sygn. ITPP2/4512-496/16-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-496/16-2/AK
Brak opodatkowania wykonywania usług reklam na serwerach zagranicznych oraz brak obowiązku rozpoznania importu usług z tytułu nabyć CP w ramach współpracy z M.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2016 r. (data wpływu 12 lipca 2016 r.), uzupełnionym w dniu 21 października 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wykonywania usług reklam na serwerach zagranicznych oraz braku obowiązku rozpoznania importu usług z tytułu nabyć CP w ramach współpracy z M. jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 21 października 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wykonywania usług reklam na serwerach zagranicznych oraz braku obowiązku rozpoznania importu usług z tytułu nabyć CP w ramach współpracy z M..
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące stany faktyczne.
Świadczy Pan usługi internetowe na serwerach zagranicznych podmiotu zarejestrowanego w Panamie. Wskazana powyżej działalność internetowa jest dodatkowym świadczeniem w ramach prowadzonego biura rachunkowego. Usługi internetowe polegają na zakupie credit paków (dalej CP), w zamian za które udostępnia się kupującemu CP możliwość świadczenia reklamy przez ich oglądanie. Jeden CP to wartość 49,99 Euro. Zakupu CP dokonuje się za pośrednictwem procesora płatniczego VX LOOP, na który przekazywane są środki finansowe świadczącego usługi. Następnie z procesora płatniczego dokonuje się zakupu CP na M. (M.). Przy zakupie CP na M. pobierane są prowizje na różnych etapach transakcji, to jest w bankach polskich za przewalutowanie, jak i w procesorze płatniczym VX LOOP. Za oglądanie reklam uzyskuje się Euro, za które można jedynie kupić kolejną ilość CP, bądź pokryć koszty członkostwa. CP skutkują uzyskiwaniem prowizji, udziału w zyskach, chociaż występuje wyraźna informacja, że nie jest ona gwarantowana. Udziały w zyskach są zróżnicowane i nie są stałe. Te wszystkie operacje odbywają się na tzw. M. (dalej M.). Każdy z uczestników posiada indywidualna stronę, na której pokazywane są bieżąco wszelkie stany i rozliczenia wewnątrz M.. Aby rozpocząć pracę reklamowania przez Internet wpierw należy dokonać zakupu CP, przy czym zakup ten nie ma ograniczonej ilości minimalnej, ale jest ilość maksymalna, która wynosi 1.000 CP. Bez zakupu CP nie ma możliwości rozpoczęcia czynności oglądania reklam i zarabiania. Po przelaniu pieniędzy do programu uczestnik kupuje jednostki reklamowe, dzięki którym generuje ruch na wskazanych stronach przez firmy, reklamując produkty oraz usługi różnych podmiotów zagranicznych i krajowych. Programy działają według ściśle określonych zasad i po określonym czasie administratorzy programów wypłacają wypracowany zysk. O wypłacie zysku z zebranych środków decyduje uczestnik. Wypłata zysku następuje poprzez procesor płatniczy VX, a następnie z procesora płatniczego dokonywane są wypłaty na rachunek walutowy w Euro.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty