12.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2016, sygn. ITPB3/4510-97/16/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-97/16/PS

Czy Spółka w zaistniałej sytuacji może uznać budynek za środek trwały, przyjąć budynek do używania, dokonać przyjęcia do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od całości wartości inwestycji? (pozwolenie na częściowe użytkowanie)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2016 r. (data wpływu 26 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji prawnopodatkowej zrealizowanej inwestycji, w odniesieniu do której wydano częściowe pozwolenie na użytkowanie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji prawnopodatkowej zrealizowanej inwestycji, w odniesieniu do której wydano częściowe pozwolenie na użytkowanie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (41.10.Z) oraz wykonuje roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (41.20.Z). Spółka w roku 2011 rozpoczęła projekt mający na celu powstanie budynku handlowo-usługowego, powstałego w wyniku przebudowy, rozbudowy oraz zmiany sposobu użytkowania budynków po byłej mleczarni, zlokalizowanego w X. Budynek posiada 4 kondygnacje, począwszy od piwnicy, po II piętro. Łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 950 metrów kwadratowych. Lokale powstały częściowo z przeznaczeniem do sprzedaży, cześć z lokali Spółka ma zamiar wynajmować. W dniu 8 sierpnia 2014 roku Spółka otrzymała decyzję od Państwowego Inspektora Nadzoru Budowalnego na użytkowanie w części dotyczącej I piętra, na którym znajdują się cztery lokale usługowe (powierzchnia 234,84 m2). Dnia 21.05.2015 roku Spółka otrzymała decyzję w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości, w której Urząd Miejski postanowił ustalić wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości na kwotę obejmująca cały budynek. Spółka odwołała się od tej decyzji, argumentując, iż pozwolenie na budowę uzyskała wyłącznie w części dotyczącej pierwszego piętra budynku. W dniu 31.07.2015 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało na mocy decyzję organu podatkowego pierwszej instancji w zakresie zobowiązania w podatku od nieruchomości, argumentując iż rozpoczęcie użytkowania niewykończonego budynku skutkuje powstaniem zobowiązania podatkowego od całości budynku, a przedmiotem opodatkowania jest cały budynek, a nie tylko jego część. Ponadto w decyzji wskazano, iż w tym przypadku nie można brać pod uwagę sytuacji, gdy budynek lub jego część nie może być wykorzystana ze względów technicznych, które są zależne od podatnika lub tylko tymczasowo uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej. W decyzji wskazano, iż budynek spełnia przesłanki do opodatkowania podatkiem od nieruchomości, ponieważ w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne