02.03.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.03.2016, sygn. ITPP1/4512-70/16/JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-70/16/JP

Jaką stawkę podatku VAT winna pobierać Spółka za prawo do wyłącznego korzystania z oznaczonego indywidualnie miejsca postojowego usytuowanego w częściach wspólnych budynku mieszkalnego lub na terenie nieruchomości wspólnej?
Czy jest to stawka taka jak dla lokalu mieszkalnego w wysokości 8% czy też 23%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2015 r. (data wpływu 25 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z wydzielonego miejsca postojowego znajdującego się w budynku i na terenie nieruchomości wspólnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia stawki podatku dla sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania z wydzielonego miejsca postojowego znajdującego się w budynku i na terenie nieruchomości wspólnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka ma zamiar wybudować w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego budynek mieszkalny wraz z kondygnacją podziemną, na terenie której znajdować się będą miejsca postojowe, wydzielone jedynie namalowanymi na posadzce pasmami. Miejsca postojowe usytuowane będą również na terenie niezabudowanym nieruchomości, w postaci parkingów. Spółka zamierza zawierać z nabywcami lokali mieszkalnych umowy deweloperskie, w których zobowiązywać się będzie do ustanowienia odrębnej własności gotowego lokalu położonego w wybudowanym budynku i przeniesienia prawa do lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi w postaci piwnicy lub komórki na nabywcę, wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej, którą stanowić będą części wspólne budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali, wyliczonych zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Wraz z prawem do lokalu mieszkalnego, nabywcy przysługiwać będzie prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego stanowiącego część nieruchomości wspólnej na zasadach quod usum, szczegółowo zaznaczonej na planie graficznym części podziemnej budynku lub na parkingu. Za prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, Spółka ma zamiar pobrać od nabywcy kwotę 10.000 zł + VAT. Kwota ta nie będzie wchodziła w cenę sprzedaży lokalu mieszkalnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne