Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2016, sygn. ITPP2/4512-181/16/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-181/16/AW
Wystawienie faktury korygującej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2016 r. (data wpływu 14 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktury korygującej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia faktury korygującej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 24 października 2014 r. Spółka zawarła z Gminą umowę na realizację inwestycji pn. ...". W trakcie realizacji inwestycji Spółka wystawiła fakturę z dnia 2 lutego 2015 r. na kwotę brutto 1.107.000,00 zł. Faktura ta zawierała zapis, z którego wynikało, że dotyczy zapłaty za wykonany zakres robót. W istocie była to faktura zaliczkowa, albowiem wskazany w niej zakres robót nie odpowiadał żadnemu zakresowi wynikającemu z zawartej umowy. W tej sytuacji faktura ta powinna zostać skorygowana, poprzez zmianę jej opisu na zaliczkę, czym w istocie była. Spółka, mając na uwadze wyjątkowo długi termin płatności faktur, wystawiła kolejne dwie faktury, które były fakturami zaliczkowymi, w celu uzyskania wcześniejszej płatności. Jednakże zakres robót wyszczególniony na fakturze drugiej i trzeciej nigdy nie został wykonany oraz nie było podpisanych protokołów odbioru robót, które miały stanowić podstawę do zapłaty za faktury. Na skutek braku zapłaty ze strony inwestora za fakturę z dnia 2 lutego 2015 r. oraz kolejne wystawione faktury, Spółka zeszła z placu budowy. Spółka rozważa dokonanie korekty opisu zawartego we wskazanych fakturach poprzez określenie należnej kwoty jako zaliczki. W tym celu zamierza wystawić fakturę korygującą. W fakturze tej nastąpiłoby uściślenie opisu stanu faktycznego uzasadniającego wystawienie faktury poprzez wskazanie, że mamy do czynienia z zaliczką.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty