Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2015, sygn. DD3.8222.2.4.2015.OBQ, Minister Finansów, sygn. DD3.8222.2.4.2015.OBQ
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania środków wycofanych z towarzystwa ubezpieczeniowego.
ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ
Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613i 699) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 12 czerwca 2014 r. Nr ILPB2/415-312/14-2/AJ wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2014 r. (data wpływu 12 marca 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania środków wycofanych z towarzystwa ubezpieczeniowego, jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 marca 2014 r. Wnioskodawca złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca przedstawił następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która stanie się udziałowcem i pracownikiem w nowo założonej spółce z o.o. (dalej: Spółka).
Wnioskodawca zamierza zawrzeć z Ubezpieczycielem B Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. (dalej B) umowę ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, gdzie Ubezpieczającym będzie nowo założona Spółka, a Ubezpieczonym będzie Wnioskodawca.
W ramach tej polisy składki będzie opłacać Spółka, która jest właścicielem polisy.
Polisa ma charakter ochronno-inwestycyjny, co oznacza, że opłacenie przez Spółkę składki ochronnej będzie stanowiło przychód pracownika (Ubezpieczonego) ze stosunku pracy w części dotyczącej ubezpieczenia od ryzyka. Powyższa umowa z B będzie trwać 10 lat i przez ten czas istnieje przymus opłacania składek regularnych (rachunek bazowy). Można wprawdzie dokonać wykupu polisy (częściowego lub całkowitego), ale jest to związane z wysokimi opłatami likwidacyjnymi, jakie musiałaby ponieść Spółka.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty