Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2015, sygn. IPPP2/4512-761/15-2/MJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-761/15-2/MJ
stawki VAT na usługi instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych wraz z przyłączem i zewnętrznym zbiornikiem gazu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2015 r. (data wpływu 6 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania jednolitą stawką podatku w wysokości 8% świadczonych usług polegających na wykonaniu instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych wraz z przyłączem i zewnętrznym zbiornikiem gazu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 sierpnia 2015 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania jednolitą stawką podatku w wysokości 8% świadczonych usług polegających na wykonaniu instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych wraz z przyłączem i zewnętrznym zbiornikiem gazu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca - czynny podatnik podatku od towarów i usług - wykonuje kompleksowe instalacje do celów grzewczych wykorzystując zewnętrzne zbiorniki magazynowe. Połączenie fazowe, tzw. INSTALACJA - to zbiornik stojący na posesji inwestora. Połączony jest za pomocą stałego złącza zakopanego pod ziemią wchodząc do urządzeń redukujących ciśnienie i zabezpieczającym przed wypływem przechodząc w instalację wewnętrzną budynku. Od tego momentu mamy do czynienia z instalacją wewnętrzną, która to służy do podłączeni pieca lub do kuchni gazowej. Cała kompleksowa instalacja wykonana jest zgodnie z z prawem budowlanym. Zasilanie gazem płynnym stosuje się zarówno dla budynków nowowybudowanych, jak i budynków już istniejących w ramach termomodernizacji. Usługa przeznaczona jest na potrzeby ogrzewania budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a sam zbiornik jest tylko magazynem gazu, który umożliwia działanie instalacji gazowej i stanowi integralną całość i nie jest w stanie działać oddzielnie, nie stanowi on celu samego w sobie ale służy do skorzystania ze świadczenia głównego. Instalacja zewnętrzna nie jest przyłączem, a stanowi element składowy całej instalacji gazowej. Instalacja gazowa, która w części znajduje się poza budynkiem, a w części wbudowana jest w obiekt mieszkalny, nadaje mu charakter użytkowy. Z instalacji zewnętrznej energia cieplna jest przekazywana za pośrednictwem instalacji wewnętrznej. Jest to instalacja działająca jako całość. System instalacji gazowej nie może funkcjonować bez zbiornika zamontowanego poza budynkiem na terenie inwestora. Każdy z budynków nie przekracza 300 m powierzchni. Instalacje gazowe wykonywane są dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych (Gr 111, kl. 1110); budynków o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowych (Gr 112, kl 1121). Zbiornik do magazynowania nie jest odrębnym budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty