13.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2015, sygn. IPPP1/4512-977/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-977/15-2/MK

W zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zawartym porozumieniem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku nadanym w dniu 16 września 2015 r. (data wpływu 18 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zawartym porozumieniem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2015 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zawartym porozumieniem.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką), będąca czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, zajmuje się sprzedażą specjalistycznych produktów chemicznych między innymi dla branży budowlanej oraz przemysłu. Spółka sprzedaje między innymi trwale elastyczne kity budowlane rozwiązujące wszelkie problemy powstające przy wykonaniu szczelnego połączenia materiałów, kleje, specjalistyczne systemy (powłoki) pozwalające na ogniochronne zabezpieczanie konstrukcji budowlanych, systemy (powłoki) antykorozyjne, itp. Spółka zajmuje się też sprzedażą produktów przeznaczonych do budowy jachtów oraz łodzi, m.in. klejów, uszczelnień oraz wzmocnień.

Zdarzają się sytuacje, w których klienci kupujący produkty od Spółki (dalej Nabywcy) zgłaszają zastrzeżenia oraz reklamacje dotyczące jakości towarów sprzedanych przez Spółkę (dalej Produkty). Dążąc do ugodowego załatwienia sporów związanych z dostarczanymi towarami, zdarza się, że Spółka zawiera z nabywcami towarów porozumienia (dalej Porozumienia). Istotą Porozumień jest ugodowe, ostateczne oraz nieodwołalne załatwienie wszelkich spraw i roszczeń dotyczących jakości towarów sprzedanych przez Spółkę. Zawierając Porozumienia, Spółka ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie swoich interesów finansowych, utrzymanie pozytywnych relacji z klientami, ograniczenie ilości długotrwałych sporów sądowych, itp.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne