Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2015, sygn. IPPP1/4512-1073/15-2/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-1073/15-2/RK
Pobierane oplaty czlonkowskie nie powinny byc traktowane jako wynagrodzenie za swiadczenie podlegajace opodatkowaniu.
Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz ? 6 pkt 5 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko Spolki, przedstawione we wniosku z dnia 9 pazdziernika 2015 r. (data wplywu 19 pazdziernika 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie uznania, ze pobierane Oplaty czlonkowskie nie powinny byc traktowane jako wynagrodzenie za swiadczenie podlegajace opodatkowaniu - jest prawidlowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 pazdziernika 2015 r. do tut. Organu wplynal ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczacej podatku od towarow i uslug w zakresie uznania, ze pobierane Oplaty czlonkowskie nie powinny byc traktowane jako wynagrodzenie za swiadczenie podlegajace opodatkowaniu.
We wniosku przedstawiono nastepujacy stan faktyczny oraz zdarzenie przyszle:
Z. sp. z o.o sp. k. (dalej: Spolka lub Wnioskodawca) jest polska spolka osobowa, zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca prowadzi dzialalnosc polegajaca glownie na zarzadzaniu siecia klubow fitness (uslugi zwiazane z dzialalnoscia klubow sportowych i uslugi zwiazane z rekreacja, jak rowniez uslugi dodatkowe, takie jak sprzedaz towarow handlowych czy organizacja wyjazdow treningowych). Dzialalnosc Spolki jest w glownej mierze adresowana do klientow indywidualnych (osob fizycznych nieprowadzacych dzialalnosci gospodarczej).
Koncepcja biznesowa realizowana przez Wnioskodawce zaklada budowanie swiadomosci marki i ?wiazanie? klientow z dzialalnoscia Wnioskodawcy (m.in. aby zachowac odpowiedni poziom retencji klientow i stale korzystanie z szerokiego pakietu uslug oferowanych przez Spolke). Dlatego tez, Wnioskodawca stworzyl program, w oparciu o ktory ma mozliwosc stworzenia relacji potencjalnych klientow z klubem, posiadania stalego kanalu komunikacji z klientami, oferowania im roznego rodzaju swiadczen (rowniez po preferencyjnych cenach). Program ten polega na funkcjonowaniu klubu (klubu czlonkowskiego), przynaleznosc do ktorego daje podstawe do wydania i posiadania karty czlonkowskiej ktora jest znakiem legitymacyjnym, otrzymywania informacji i ofert od Wnioskodawcy, jak rowniez do nabywania swiadczen oferowanych przez Wnioskodawce. Aby zostac czlonkiem klubu, klient musi wniesc stosowna (jednorazowa) oplate (dalej: Oplata czlonkowska), ktora nie jest ekwiwalentna z zadnym swiadczeniem Wnioskodawcy, a takze zaakceptowac regulamin klubu stworzony przez Wnioskodawce (zawrzec umowe), co nie oznacza jednak powstania stosunku zobowiazaniowego pomiedzy Wnioskodawca a klientem. W praktyce Oplata czlonkowska jest wnoszona tylko raz i nie podlega zwrotowi, daje natomiast mozliwosc m.in. korzystania z oferty Wnioskodawcy (za dodatkowa oplata).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty