Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2015, sygn. IPPP3/4512-768/15-2/JŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-768/15-2/JŻ
Opodatkowanie umowy depozytu nieprawidłowego, określenie miejsca świadczenia usług oraz dokumentowanie otrzymanych odsetek
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2015 r., (data wpływu 14 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania umowy depozytu nieprawidłowego, określenia miejsca świadczenia usług oraz dokumentowania otrzymanych odsetek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 września 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania umowy depozytu nieprawidłowego, określenia miejsca świadczenia usług oraz dokumentowania otrzymanych odsetek.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
B. Sp. z o.o. (dalej Spółka bądź Wnioskodawca) jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie nabywania i sprzedaży specjalistycznych systemów i urządzeń do obróbki blachy. Wnioskodawca zakłada, iż w wyniku prowadzonej przez niego działalności gospodarczej zostaną wygenerowane nadwyżki finansowe w postaci środków pieniężnych. Ww. nadwyżki środków pieniężnych, Wnioskodawca zamierza oddawać na przechowanie do powiązanej spółki, tj. jedynego udziałowca X. AG z siedzibą w Szwajcarii (dalej Przechowawca lub Udziałowiec) na podstawie odrębnych umów depozytu nieprawidłowego. Wnioskodawca przewiduje, iż nie będzie to jedna umowa, ale wielokrotne zawieranie umów depozytu nieprawidłowego i wielokrotne przekazywanie środków pieniężnych do Udziałowca na tej podstawie. W ramach danej umowy depozytu nieprawidłowego pieniędzy, Przechowawca będzie miał prawo do korzystania ze zdeponowanych na jego rachunku w banku w Niemczech (Udziałowiec większość swoich rachunków utrzymuje w bankach w Niemczech) nadwyżek finansowych Wnioskodawcy. Sposób wynagrodzenia nie został jeszcze ostatecznie ustalony, zakłada się wstępnie określony procent naliczany od salda zdeponowanych na rachunku bankowym Udziałowca nadwyżek finansowych Wnioskodawcy, Umowy depozytu będą zawierane na czas oznaczony. Po tym czasie Udziałowiec zwróci Wnioskodawcy otrzymane wcześniej środki pieniężne, tj. ponieważ własność przedmiotu przechowania przechodzi z chwilą jego wydania na Przechowawcę, to oznacza, że Udziałowiec będzie zwracał Wnioskodawcy nie te same pieniądze, ale tę samą ilość pieniędzy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty