Interpretacja indywidualna z dnia 02.09.2015, sygn. IPPP3/4512-517/15-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-517/15-2/IG
1. Czy postępowanie firmy odnośnie zastosowania 5% stawki podatku VAT dla oleju lnianego jadalnego, który będzie sprzedawany firmom produkującym farmaceutyki bez względu na przeznaczenie czy też wykorzystanie przez dane firmy oleju będzie prawidłowe?2. Czy do sprzedaży pozostałych olejów jadalnych np. z ogórecznika, wiesiołka, ostropestu czy też czarnuszki, które również należą do grupowania 10.41. PKWiU firma będzie mogła stosować 5% stawkę podatku VAT, bez względu na przeznaczenie czy też wykorzystanie tych olejów przez nabywców?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2015 r. (data wpływu 19 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy olejów jadalnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 czerwca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy olejów jadalnych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
P. jest firmą handlową, której przedmiotem działalności jest między innymi handel olejami roślinnymi np. olejami z ogórecznika, wiesiołka, czarnuszki, ostropestu czy też olejem lnianym. Dane oleje przeważnie firma kupuje w kilkaset kilogramowych beczkach z krajów Unii Europejskiej a następnie sprzedaje je firmom produkującym farmaceutyki, które rozlewają oleje do mniejszych buteleczek i odsprzedają lub wykorzystują je do produkcji farmaceutyków. Do tej pory firma sprzedawała olej lniany, który jest jadalny ze stawką podatku VAT 23%, gdyż nie miała potwierdzenia z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług odnośnie zakwalifikowania danego oleju do numeru 10.41.29. Po otrzymaniu potwierdzenia z PKWiU, iż dany olej lniany przynależy właśnie to tej grupy oraz w związku z tym, że dany olej w momencie sprzedaży może być spożywany przez ludzi, firma dla przyszłej sprzedaży danego towaru zamierza stosować 5% stawkę podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty