27.05.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2015, sygn. IPPB1/4511-484/15-2/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-484/15-2/EC

1. Czy w związku z połączeniem spółek, tj. przejęciem spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą i przekazaniem całości majątku na kapitał zakładowy lub części majątku na kapitał zakładowy (pozostałą część jako agio na kapitał zapasowy) Wnioskodawca jako wspólnik spółki przejmowanej i przejmującej uzyska przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?2. Czy agio znajdujące się na kapitale zapasowym w SKA powstałe w związku z wniesionym aportem do SKA będzie podlegało opodatkowaniu u Wnioskodawcy, akcjonariusza SKA, w momencie połączenia dwóch spółek: SKA i Sp. z o.o. (spółka przejmująca)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012, poz. 749, z póżn.zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2015 r. (data wpływu 9 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek oraz skutków podatkowych powstałych po stronie akcjonariusza gdy w momencie połączenia spółek na kapitale zapasowym w SKA znajduje się agio - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek oraz skutków podatkowych powstałych po stronie akcjonariusza gdy w momencie połączenia spółek na kapitale zapasowym w SKA znajduje się agio.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tym samym podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Sp. z o.o. (dalej Spółka przejmująca) zamierza przejąć Spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: Spółka przejmowana). Połączenie nastąpi na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych przez przeniesienie całego majątku Spółki przejmowanej na Spółkę przejmującą za udziały, które Spółka przejmująca wyda wspólnikom Spółki przejmowanej (tj. m.in. wnioskodawcy). Wnioskodawca na dzień połączenia może być jedynym akcjonariuszem SKA lub jednym z akcjonariuszy spółki przejmowanej. Wnioskodawca na dzień połączenia będzie jedynym wspólnikiem spółki przejmującej (sp. zoo). W spółce komandytowo-akcyjnej na dzień połączenia będzie jeszcze komplementariusz będący osobą prawną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne