24.06.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2015, sygn. IPPP1/4512-297/15-2/AKo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-297/15-2/AKo

W zakresie zasad dotyczących odliczania podatku naliczonego w przypadku zawartej umowy leasingu operacyjnego na zakup samochodu osobowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2015 r. (data wpływu 31 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad dotyczących odliczania podatku naliczonego w przypadku zawartej umowy leasingu operacyjnego na zakup samochodu osobowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad dotyczących odliczania podatku naliczonego w przypadku zawartej umowy leasingu operacyjnego na zakup samochodu osobowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej VAT) w Polsce. Prowadzona na terytorium kraju działalność gospodarcza polega między innymi na wynajmie samochodu osobowego (wg klasyfikacji PKWiU 77.11.Z). Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego na zakup samochodu osobowego na okres 4 lat, który został następnie przeznaczony wyłącznie na cele wynajmu. Samochód marki Volkswagen Tiguan został nabyty 10 października 2013 r., a następnie wynajęty jeszcze w tym samym miesiącu. Samochód ten nie posiada homologacji ciężarowej, nie był i nie jest użytkowany do celów prywatnych. Przedmiotowy pojazd został udostępniony na podstawie umowy najmu długoterminowego dla podmiotu trzeciego. Pierwsza umowa najmu długoterminowego na okres powyżej 6 miesięcy została zawarta 31 października 2013 r., kolejna w kwietniu 2014 r. na okres 8 miesięcy. W okresach przestoju samochód nie był użytkowany do innych celów. Zawarcie wspomnianej umowy najmu miało miejsce przed wejściem w życie ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 312; dalej; Ustawa zmieniająca). Pojazd będący przedmiotem umowy leasingu został wydany przed wejściem w życie Ustawy zmieniającej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne