10.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2015, sygn. IPPP2/4512-38/15-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-38/15-2/MT

1. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT z faktur dokumentujących zakup oprogramowania (bezwzględnie warunkującego możliwość prowadzenia działalności) po dokonaniu rejestracji działalności gospodarczej, jednak przed wystawieniem pierwszej faktury jako podmiot niebędący jeszcze zarejestrowanym czynnym płatnikiem VAT (przed 12 listopada 2014 r.) i przed rejestracją jako podatnik VAT czynny?2. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT z wszystkich faktur dokumentujących zakupy dokonane po rejestracją działalności gospodarczej, jednak przed rejestracją jako podatnik VAT czynny?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 stycznia 2015 r. (data wpływu 20 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakupy po dokonaniu rejestracji działalności gospodarczej, ale przed rejestracją jako podatnik VAT czynny jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakupy po dokonaniu rejestracji działalności gospodarczej, ale przed rejestracją jako podatnik VAT czynny.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

15 września 2014 r. składając wniosek CEIDG-1 w ... Wnioskodawca zarejestrował działalność w zakresie inżynierii i związanym z nią doradztwem technicznym. Była to pierwsza założona przez Wnioskodawcę działalność, i w związku z tym, że Wnioskodawca nigdy wcześniej nie prowadził żadnej działalności, nie mając doświadczenia ani wiedzy w tym zakresie, rejestrując swoją działalność polegał wyłącznie na instrukcjach uzyskanych w Urzędzie w którym momencie składania wniosku CEIDG-1 i wybierania w nim formy opodatkowania został poinformowany, że nie musi składać żadnych dalszych wniosków, zwłaszcza do Urzędu Skarbowego, mimo że wyraźnie deklarował chęć rozliczania się z podatku VAT. Poinformowano wówczas Wnioskodawcę, że Urząd Skarbowy zostanie o wszystkim poinformowany automatycznie po złożeniu deklaracji CEIDG-1. Datą rozpoczęcia działalności Wnioskodawcy, zadeklarowaną w ww. wniosku był 17 września 2014 r. W ww. wniosku Wnioskodawca oświadczył, że podatek dochodowy od osób fizycznych będzie opłacać w formie podatku liniowego, jako formę wpłaty zaliczki Wnioskodawca wybrał formę kwartalną, natomiast jako rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej Wnioskodawca wybrał podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ufając doświadczeniu urzędnika Urzędu ... Wnioskodawca był przekonany, że jest już podatnikiem podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne