Interpretacja indywidualna z dnia 01.04.2015, sygn. IPPP1/4512-214/15-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-214/15-2/AW
wolnienie od podatku VAT dla usług paramedycznych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2015 r. (data wpływu 9 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług paramedycznych:
- w części zastosowania normy art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy jest prawidłowe
- w części zastosowania normy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy dla świadczeń wykonywanych przez dietetyków jest prawidłowe
- w części zastosowania normy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy dla świadczeń wykonywanych przez terapeutów oraz specjalistów ds. biomedycyny jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 marca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług paramedycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców pod numerem w dniu 8 października 2014 roku. Zgodnie z umową spółki przedmiotem działalności według klasyfikacji PKD jest głównie działalność paramedyczna PKD 86.90D, pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej nie sklasyfikowana PKD 86.90E, dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim PKD 77.40Z.
W obecnym okresie spółka dokonała zgłoszeń rejestracyjnych w zakresie zgłoszeń identyfikacyjnych NIP i w zakresie podatku VAT .Wnioskodawca jest podmiotem leczniczym, o którym mowa w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej ( Dz. U. z 2013 r. poz. 217, z późn.zm.). Spółka na obecnym etapie prowadzi czynności przygotowawcze i organizacyjne związane z uruchomieniem i rozpoczęciem działalności gospodarczej. Spółka jako pierwszy profil prowadzi działalność z zakresu usług paramedycznych. Został stworzony specjalny program naturalnej terapii holistycznej działającej poprzez kompleksowe oczyszczanie i regenerację organizmu na poziomie komórkowym. Dzięki wykorzystaniu pola informacji, enzymów oraz molekułów Spółka zapewnia pacjentom walkę z nadwagą, zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, wspomaga leczenie, usuwa nietolerancje pokarmowe oraz cofa skutki wczesnego starzenia organizmu zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Specjaliści pracujący w Spółce (dietetycy, terapeuci, specjaliści ds. biomedycyny) będą wykonywali na rzecz pacjentów szereg badań m. in. testy obciążeń, testy na nietolerancje pokarmowe, testy na zakwaszenie organizmu. Pacjent otrzyma wynik wraz z pełnym opisem i indywidualnymi zaleceniami terapeutyczno-dietetycznymi. Wykonywane przez Wnioskodawcę usługi są usługami w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Usługi te podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty