Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2015, sygn. IPPP1/443-1328/14-4/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1328/14-4/AS
samochody służbowe- prawo do odliczenia
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 249, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2014 r. (data wpływu 12 listopada 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 stycznia 2015 r. (data wpływu 22 stycznia 2015 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 19 stycznia 2015 r. (skutecznie doręczone dnia 20 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sposobu użytkowania samochodów służbowych za wykorzystywanie wyłącznie do celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 86a ust. 4 ustawy i prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z tymi pojazdami jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 listopada 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sposobu użytkowania samochodów służbowych za wykorzystywanie wyłącznie do celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 86a ust. 4 ustawy i prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z tymi pojazdami.
Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 22 stycznia 2015 r. (data wpływu 22 stycznia 2015 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 19 stycznia 2015 r. (skutecznie doręczone dnia 20 stycznia 2015 r.)
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego, realizującym specjalistyczne usługi głównie dla sektora paliwowego. Podstawowym przedmiotem działalności M. S.A. są pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane (4399Z wg PKD 2007). Usługi świadczone są na terenie całego kraju, jak również w niektórych krajach Unii Europejskiej. Siedzibą M. S.A. jest miasto P., gdzie firma posiada zaplecze sprzętowe, wytwórnię konstrukcji stalowych, laboratorium, spawalnię. Wnioskodawca realizując zlecenia poza swoją siedzibą organizuje tymczasowe zaplecza budowlane w miejscach wykonywania prac i zakwaterowanie dla swoich pracowników delegowanych do pracy poza P., które to miasto jest dla nich miejscem świadczenia pracy każdorazowo wskazanym w umowie o pracę. Organizuje również transport z miejsca pracy do miejsc wykonywania pracy na budowach realizowanych poza P. jak również transport z miejsc zakwaterowania, którymi są kwatery wynajmowane na cele zbiorowego zakwaterowania do miejsc wykonywania pracy. Transport taki odbywa się przy pomocy wynajętych przez pracodawcę obcych przewoźników, natomiast kluczowy personel Wnioskodawcy w postaci kierowników budów posiada do dyspozycji służbowe samochody osobowe niezbędne do obsługi budów (przejazdy po drobne zakupy na cele budowy, narady, załatwianie spraw urzędowych związanych z budowami itp.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty