Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2015, sygn. IBPP2/4512-683/15/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-683/15/IK
czy usługa świadczona przez Wnioskodawcę na rzecz Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 lipca 2015 r. (data złożenia 21 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy usługa świadczona przez Wnioskodawcę na rzecz Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 lipca 2015 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy usługa świadczona przez Wnioskodawcę na rzecz Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium RP (dalej także Spółka). Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest m.in. pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem - ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (64 99 - PKD 2007), działalność maklerska związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych (66 12 PKD 2007), pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych 6619 (PKD 2007), pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania 7022 (PKD 2007). Wnioskodawca zawarł z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych (dalej TFI) umowę o współpracy dotyczącą przejęcia przez TFI zarządzania i administrowania funduszem inwestycyjnym (dalej Fundusz). Ponadto, TFI zawarło z osobą fizyczną będącą Prezesem Zarządu Wnioskodawcy umowę, na podstawie, której jest on Zarządzającym Funduszem z ramienia TFI. Dokumentem regulującym ustrój funduszu inwestycyjnego jest statut. Zgodnie z art. 20 ust. 4 Statutu Funduszu Fundusz realizuje politykę aktywnego zarządzania, w związku z czym stopień zaangażowania Funduszu w poszczególne kategorie lokat będzie zmienny i zależny od relacji pomiędzy oczekiwanymi stopami zwrotu a ryzykiem związanym z lokatą. Alokacja w poszczególne lokaty będzie wynikiem wskazań modeli numerycznych określających moment otwarcia lub zamknięcia pozycji na poszczególnych instrumentach finansowych. Oznacza to, że moment otwarcia albo zamknięcia pozycji w odniesieniu do danego instrumentu finansowego czyli zagadnienie nabycia albo zbycia danego instrumentu finansowego oraz moment dokonania takiej transakcji określać będą wskazania modeli numerycznych (dalej Modele). Wnioskodawca posiada system informatyczny (dalej System), który obsługuje Modele jak również posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie obsługi Systemu. Oznacza to, że na podstawie wskazań systemu komputerowego stworzonego i obsługiwanego przez Wnioskodawcę Fundusz będzie nabywał albo zbywał instrumenty finansowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty