Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.566.2024.1.WK
Zwolnienie od podatku usług zarządzania portfelem inwestycyjnym na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. b ustawy, usług świadczonych przez Państwa na podstawie zawartej z TFI umowy o zarządzanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
(...) (dalej: Wnioskodawca, (...)) jest podmiotem utworzonym według prawa polskiego, prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług zarządzania funduszami inwestycyjnymi i ich aktywami. (...) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
(...) posiada decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (dalej: KNF) udzielającą zezwolenia na zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami funduszu sekurytyzacyjnego.
Wnioskodawca zwraca uwagę, że zezwolenie zostało wydane w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (dalej: Ustawa o FI) w brzmieniu obowiązującym do 28 września 2023 r. Następnie, na mocy ustawy z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, od 29 września 2023 r. uległa zmianie treść Ustawy o FI, w szczególności zmieniona została terminologia używana w ustawie, w tym zrezygnowano ze stosowania pojęcia „sekurytyzacja”. Zmiana ta miała jednak charakter wyłącznie redakcyjny i nie modyfikowała sensu czy istoty praw związanych z uzyskanym zezwoleniem, o czym może świadczyć brak przepisów zmieniających czy przejściowych w odniesieniu do zezwolenia (w tym do wzoru wniosku o udzielenie zezwolenia na zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami funduszu sekurytyzacyjnego, który to pozostaje aktualny od 21 kwietnia 2021 r.). Przedmiotowe zezwolenie uzyskane przez Wnioskodawcę pozostaje zatem w mocy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty