Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2015, sygn. IBPP2/4512-550/15/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-550/15/BW
Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z transakcjami realizowanymi przy użyciu kart paliwowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 613) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) i § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. organu 11 czerwca 2015r., uzupełnionym pismem z 20 sierpnia 2015r. (data wpływu 28 sierpnia 2015r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z transakcjami realizowanymi przy użyciu kart paliwowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 czerwca 2015r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z transakcjami realizowanymi przy użyciu kart paliwowych.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 20 sierpnia 2015r. (data wpływu 28 sierpnia 2015r.), przesłanym w związku z wezwaniem tut. organu z 7 sierpnia 2015 r. znak: IBPP2/4512-550/15/BW.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca (Spółka) z siedzibą w X, należący do międzynarodowego koncernu, jest producentem elementów zawieszeń do samochodów. W swoim zakładzie zlokalizowanym w Y prowadzi produkcję amortyzatorów, natomiast w centrum technicznym w X prowadzi prace badawcze i rozwojowe dotyczące elementów zawieszeń produkowanych obecnie, jak też planowanych do wprowadzenia do produkcji w przyszłości. Prace badawcze i rozwojowe prowadzone są w odniesieniu do wyrobów produkowanych lub planowanych do produkcji w różnych fabrykach koncernu zlokalizowanych w różnych krajach (m.in. Polska -Krosno, Wielka Brytania, Meksyk, Chiny). W związku z charakterem prowadzonej działalności oraz lokalizacjami w jakich prowadzona jest działalność Spółki (zakład w Y, centrum techniczne w X) a także koniecznością spotkań z różnymi kontrahentami a więc generalnie w celach służbowych, pracownicy Spółki korzystają z samochodów leasingowanych lub dzierżawionych przez Spółkę. W celu uproszczenia procesu zarządzania flotą samochodową a także w celu zminimalizowania obciążeń administracyjnych związanych z rozliczaniem zakupu paliwa do wspomnianych samochodów (oraz innych towarów i usług takich jak płyny eksploatacyjne, myjnia, korzystanie z odkurzacza), Spółka w dniu 1 lutego 2010 r. zawarła z firmą A umowę dotyczącą sprzedaży przez A paliwa (oraz innych, wybranych towarów i usług) na rzecz Spółki, przy wykorzystaniu tzw. kart paliwowych będących własnością A (Warunki Sprzedaży Paliw Nr WSP/104268/012010"). Transakcja zakupu paliwa (oraz innych towarów i usług) przez Spółkę realizowana jest w ten sposób, że pracownik Spółki, korzystając w podróży służbowej z karty paliwowej przypisanej do konkretnego samochodu wybierając stację honorującą kartę paliwową wydaną przez A tankuje paliwo do baku samochodu (lub nabywa inne, objęte umową towaru i usługi). Nabywcą paliwa (lub innych towarów i usług) od operatora stacji benzynowej jest jednak A, który jednocześnie odsprzedaje to paliwo (lub inne towary i usługi) Spółce, udzielając Spółce w określonych przypadkach uzgodnionego rabatu od ceny detalicznej paliwa (lub innych towarów i usług), po której jest ono standardowo oferowane przez operatora stacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty